Třetina Kalifornie chce odtržení od Spojených států

0

Tento čtvrtek byl hlavnímu státnímu úřadu v Kalifornii podán oficiální návrh na odtržení tohoto státu ze svazku unie Spojených států amerických. Obsahem návrhu je referendum, které bude po občanech Kalifornie požadovat souhlas s tím, aby bylo ze státní ústavy vyškrtnuto, že Kalifornie je nedílnou součástí USA. V nedávném průzkumu až třetina respondentů prohlásila, že kvůli politice prezidenta Trumpa by s odtržením svého státu z Unie souhlasila. Iniciativa nyní musí získat 600,000 podpisů, aby byl její návrh zařazen do hlasování v roce 2019. Kdo za iniciativou stojí a o co ji jde?

Iniciativa byla založena v roce 2015 mužem jménem Louis J. Marinelli. Marinelli je Američan narozený v roce 1986 ve státě New York, kde žil až do svých 19 let, než se odstěhoval do Ruska. Zde pracoval jako učitel, mimo jiné i na Petrohradské univerzitě, alma mater jak prezidenta Putina, tak premiera Medveděva. Ačkoliv se původně chtěl zříci amerického občanství a zůstat v Rusku, v roce 2011 se vrací do USA a začíná žít v Kalifornii. Tento bývalý pravičák, který se v mládí velmi angažoval v organizacích za tradiční rodinu, se po návratu do USA stává obhájcem svazků stejného pohlaví a údajně znechucen politikou Spojených států začíná publikovat výzvy k odtržení Kalifornie od Spojených států.

Iniciativa byla dlouho jen výkřikem do tmy jednoho podivného aktivisty a jeho několika kolegů, ale to se změnilo s vítězstvím Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Vzpomeňme si, jak ještě během kampaně různé americké celebrity vyhrožovaly, že pokud bude Trump zvolen, emigrují do Kanady (nikdy jsem nechápal, proč žádná z celebrit nehrozila stěhováním do Mexika). To po vítězství Trumpa získalo nový rozměr, když se iniciativy za odtržení Kalifornie chytila některá známa jména z businessu, jako například Ind Shervin Pishevar, který slíbil osobně kampaň financovat. Příspěvky o odtržení pak zaplavily sociální sítě a v posledním průzkumu tento leden se k odtržení kladně postavilo 27% respondentů vs. 54% proti. Od listopadu ale počet hlasů pro vzrostl z 24 na 27% a počet proti klesl z 57 na 54%.

Velké pozornosti se iniciativě dostává v Rusku. Kreml loňský říjen hostil protiglobalizační kampaň, které se zástupci iniciativy osobně zúčastnili. Není bez zajímavosti, že kampaně se zúčastnili i aktivisté za odtržení Texasu, kteří dokonce přiznali obdržení příspěvku od ruské vlády. Marinelli přiznává, že Putinova podpora separatistických tendencí v Americe je součástí ruské kampaně na oslabení vlivu USA ve světě. Ale nejvíc pikantní na celé iniciativě je fakt, že Marinelli, který má v Kalifornii trvalý pobyt teprve šestým rokem a prohlašuje se za hrdého Kaliforňana, ve skutečnosti trvale žije v ruském Jekatěrinburgu a kampaň řídí online.

Zájem na odtržení Kalifornie od USA ale nemusí mít jen Rusové. Kalifornie, tak jako celý jihozápad USA, je silnou baštou La Raza, mexického, respektive hispánského hnutí, které dlouhodobě usiluje o odtržení jihozápadu USA a připojení k Mexiku. Demograficky tvoří Hispánci v Kalifornii většinu, 37%. Bílí Američané jsou v celé Kalifornii zastoupeni již jen 20%. Zbytek jsou Asiaté, černoši, míšenci a jiné rasy. (zdroj)

Konečně, bezbřehá imigrace do Kalifornie je i jedním z devíti bodů iniciativy za odtržení, která odmítá Trumpovy kroky směřující k udržení hispánských imigrantů pryč od amerických hranic.

Nicméně, z právního hlediska je odtržení Kalifornie téměř vyloučené. Rozhodnutím Nejvyššího soudu z roku 1869, tedy po Občanské válce, bylo rozhodnuto, že žádný stát nemá právo opustit Unii. Aby se tak stalo, potřeboval by podporu 38 jiných států Unie a dvou třetin Kongresu k protlačení dodatku Ústavy, který by to povolil. A to je v podstatě nemožné.

Komentáře

komentáře