Je mexický prezident financován drogovými kartely?

0

Zatímco Spojené státy americké do zvolení Donalda Trumpa prezidentem drželi pevně v rukou boháči, kteří se nikdy neobjevují v seznamu nejbohatších lidí planety, ale jejich obchodní aktivity jsou legální, na jih od Rio Grande ovládají politiku také neviditelní magnáti, jenže jejich aktivity jsou všude na světě ilegální.

Kdo měl možnost trochu studovat nedávnou a současnou politickou situaci v Mexiku, ví, že tato země drží pohromadě jen zázrakem. Celé státy tu jsou ovládány drogovými kartely, které spolu navzájem soupeří v nelítostné válce. Úřady fungují s jejich souhlasem a úředníci, stejně jako policisté, jsou na jejich výplatní listině. Nejnebezpečnější a nejvýkonnější mexický kartel, Los Zetas, tvoří bývalí commandos mexické armády.  A elitní policejní jednotky, které mají s kartely bojovat, jsou prošpikovány zrádci, kteří tyto jednotky často kartelům vženou do pasti.

Na výplatní listině kartelů jsou i vrcholní politici. Vládnoucí strana v čele s prezidentem Enriquem Pena Nietem byla během kampaně v roce 2012 masivně financována juarézským kartelem. Tento prezident nyní vystoupil v médiích proti plánované stavbě zdi mezi Mexikem a Spojenými státy. Proč je pro něj tak důležité, aby hranice zůstala nechráněná? Protože na tom závisí prosperita jeho sponzorů z drogových kartelů, pro které je americký trh s drogami a pašování lidí tou hlavní obchodní aktivitou.

Ve chvíli, kdy na hranicích vznikne neprostupná zeď a posílená pohraniční stráž, které prezident nebude házet klacky pod nohy, začne nekompromisně vstup do Spojených států hlídat, mexickým kartelům vznikne velký problém. Zatímco dnes je hranice fakticky nehlídaná a pašeráci lidí přes ní převedou koho chtějí a kartely převezou drog také kolik chtějí, toto s postavením zdi může skončit. Proto tu máme konflikt mezi mexickým a americkým prezidentem, protože ten první je svými nervózními sponzory tlačen k akci a klame svět řečmi o zdech, které rozdělují a nespojují.

Dokud bude Mexiko zemí ovládanou extrémně násilnými drogovými kartely a zemí, která cenu práce v Americe stlačila na samé dno, Amerika se musí bránit zdí, a když ani to nepomůže, i vojenskou silou. Má teď prezidenta, kterého by Mexiko mělo začít brát zatraceně vážně.

Pane prezidente Trumpe, postavte tu zeď. A mexické drogové kartely, vy ji zaplaťte.

Komentáře

komentáře