Buď fit. Bude se ti to hodit.

0

Ačkoliv žijeme v době, kdy za nás technika udělá většinu těžké i lehké práce, stále jsou situace, kdy může být dostatek či nedostatek fyzické kondice rozhodujícím faktorem přežití. Do vašeho oblíbeného klubu vtrhne partička muslimů s kalašnikovy a k zadnímu východu se dostanou jen ti nejrychlejší z vás. V metru se syrský terorista maskovaný za uprchlíka rozhodne zaútočit nožem na všechny okolo a zastaví ho tvrdý úder pěstí jednoho z cestujících, který trénuje smíšená bojová umění a zarazí mu nos do mozku. Výbuch nastražené nálože v narvaném kině zavalí sutí vás a lidi okolo, ale vy máte dost síly a dostanete se ven a pomůžete i ostatním. Ještě před 20 lety totální sci-fi ale dnes již naprostá realita všedních dní Evropanů. Co dělat, aby jste byli v té správné kondici?

Výše uvedené příklady popisovaly situace, které vyžadovaly rychlost, výbušnost, schopnost zasadit úder a sílu. Celkový výčet fyzických schopností, které bychom měli mít, abychom měli vyšší šanci přežít apokalypsu západní civilizace, je však vyšší.

Začneme s tím přímočařejším. Schopností se ubránit, či schopností efektivně zaútočit. Ne vždy totiž budeme mít u pasu nabitou zbraň, nebo nůž v kapse, a schopnost používat ruce, nohy a další části těla, bude klíčovým pro to, jestli z kritické situace vyvázneme živí. Pokud uvažujete o bojovém umění, které je praktické pro život v Evropě 21. století, myslete na umění, které je komplexní. Zapomeňte na box, který vás neučí nic o tom, jak bojovat, když se dostanete na zem. Zapomeňte na judo, které vás neučí, jak pořádně praštit. Zapomeňte na nesmysly typu krav maga, sebeobrany pro ženy nebo karate. Ve chvíli, kdy se dostanete do divoké potyčky s tlupou nezvaných hostů, která si v novém prostředí hlídá své obsazené teritorium, budete muset umět zasadit údery rukou, nohou, loktem, kolenem, zvládnout strh na zem, a pokud se na tu zem dostanete vy, dostat se z toho a protivníka třeba uškrtit. Bojové umění, které vás toto všechno může naučit, se jmenuje MMA.

Najděte si školu, která má pověst kvalitních trenérů a jděte do toho. Pokud se nechcete stát šampiony, naučte se alespoň základy. Jak si krýt hlavu, jak a kam praštit, jak strhnout soupeře na zem, jak mu zlomit ruku, nebo jak už bylo zmíněno, jak jej v případě potřeby uškrtit. Časy, kdy stačilo v hospodě umět rozdávat facky, jsou mílí Evropané nenávratně pryč.

Fyzická kondice byla důležitá vždy a nejinak je tomu i v dnešní době. Jako u bojových umění platí, že čím komplexnější váš tréninkový záběr je, tím jste na tom lépe. Mít rychlé nohy je fajn, ale v uzavřeném prostoru vám jsou na nic. Ohromná síla je super, ale když kolem vás všechno lítá a vy se snažíte někam vyškrábat, nadměrná svalová hmota je spíš na překážku. Posilování bicepsu a cvičení na strojích jsou fajn, když chcete dobře vypadat, ale nedají vám ani rychlost a nakonec ani tu potřebnou sílu. Opět je třeba volit sport, který se nespecializuje, ale dá vám možnost se připravit ve všech směrech. Takovým sportem je crossfit, nebo nějaká jeho varianta.

Jaké fyzické schopnosti potřebujeme, abychom byli v komplexní kondici? Je to síla, rychlost, vytrvalost, výbušnost, schopnost udržet rovnováhu a koordinaci. Tyto aspekty fyzické kondice by měl každý zdokonalovat a do svého tréninku zařadit olympijské vzpírání pro celkové zvýšení funkční síly; atletiku pro rychlost a výbušnost; a gymnastiku pro schopnost ovládat své tělo  a dostat se přes každou překážku. Najděte si dobrou tělocvičnu a udělejte z fyzické kondice svůj životní styl.

V kombinaci s tréninkem bojových umění, a je jedno jestli jste muž, nebo žena, se z vás stane tvor s velmi vysokou šancí přežít výzvy nové Evropy. Nespoléhejte se na ostatní, ale staňte se těmi, na které budou ostatní spoléhat. No a konečně, být fit je sexy. Tak buďte.

Komentáře

komentáře