Jeff Sessions – Plnokrevný Jižan ministrem spravedlnosti USA

0

Za vlády Clintonů, Bushů a Obamů jsme se smiřovali s tím, že stará Amerika je definitivně pryč a 100% Američané už existují jen v country klubech. Hnutí Tea Party za Obamy a konečně i Trumpova volební kampaň nám ukázaly, že staří Američané tu jsou pořád a dokáží se politicky zmobilizovat. Hrozně rád bych se teď podíval na mou bývalou katedru, nyní Severoamerických studií, a viděl nářek studentů i vyučujících. Vítězství Trumpa a kroky, které podniká po svém uvedení do funkce, musí být pro tyto lidi jako z jiného světa. Protože oni jsou také z jiného světa. Dnes se to nazývá sociální bublina. Žili v představě, že Obamova Amerika je neotřesitelná a Spojené státy směřují k nějaké formě socialismu. A najednou se prezidentem stane člověk, kterému kvůli jeho názorům nedávali zpočátku ani zrnko šance. Ukázalo se totiž, že i přes 50 let dlouhou indoktrinaci ve školství, programy pozitivních diskriminací, propagandu ve sdělovacích prostředcích, filmu a televizi, a konečně i dlouhodobý nárůst neevropské populace v Americe, která volí tradičně spíše Demokraty, tu je nejméně polovina Spojených států rozhodně proti všemu, co představovali Carterové, Clintonové a Obamové. A tak bych chtěl s velkou radostí v srdci představit nového ministra spravedlnosti USA, Jeffa Sessionse.

Sessions je typický představitel staré Ameriky. Narodil se v roce 1946 na jihu v Alabamě a má čistě anglosaský původ. Vystudoval práva a byl vojákem v záloze, kde získal hodnost kapitána. Od začátku své právní praxe pracoval jako prokurátor a v této pozici postupně stoupal. V roce 1985 obžaloval tři černošské aktivisty pro volební podvod, ale nepodařilo se mu u soudu zvítězit.

V roce 1986 jej prezident Reagan jmenoval soudcem pro oblast jižní Alabamy. Během řízení o jeho uvedení do funkce, byl svými bývalými spolupracovníky obviněn z rasistických poznámek. O NAACP a ACLU měl prohlásit, že to jsou neamerické, komunisty inspirované organizace a jejich angažovanost v oblasti lidských práv dělá víc škody, než užitku. O jednom z bílých právníků pracujícímu v oblasti lidských práv měl prohlásit, že je ostudou své rasy. Sessions všechna tato obvinění popřel.

V jiném případě byl Sessions nařčen, že měl vyslovit sympatie ke Ku-Klux-Klanu, které ale ztratil, když se dozvěděl, že jeho členové kouří marihuanu. A během jednoho vyšetřování vnitřního oddělení zabývajícím se případy tzv. Občanských práv vyšlo najevo, že Sessions měl prohlásit, že by tyhle případy nejraději vůbec nevyšetřoval.

Thomas Figures, černoch pracující tehdy jako asistent prokurátora vypovídal, že jej Sessions oslovoval “boy”, tedy chlapče, což je typické oslovení černochů ze strany bílých na americkém Jihu bez ohledu na věk. Při jednom sporu měl prý Sessions Figurese varovat, aby byl opatrný v tom, jak mluví s bílými.

Sessions se bránil, že se aktivně podílel na desegregaci a spolupracoval na případech týkajících se Občanských práv, ale jak zjistili jeho odpůrci, moc pravdy na tom nebylo. Jeho přístup k Občanským právům byl podle všeho velmi laxní. Kvůli všem těmto obviněním nakonec prezidentovo jmenování Sessionse do funkce nebylo schváleno.

V roce 1994 byl uveden do funkce hlavního prokurátora státu Alabama. Medvědí službu mu poskytl senátor Kennedy, který jej nazval “návratem do staré éry” a “ostudou”, což mu přineslo přízeň jižanských konzervativců.

Ve své funkci se podílel například na obhajobě státního školního projektu, který fakticky segregoval bílé a černé studenty. V roce 1996 hájil stát proti žalobě aktivistické homosexuální organizace, kdy odmítal, aby stát financoval studentskou organizaci propagující sodomii.

Od počátku kampaně Donalda Trumpa Sessions za tímto kandidátem stál a radil mu a to především v oblasti migrace a národní bezpečnosti. Sessions je totiž nejen zarytým nepřítelem ilegální migrace, on by chtěl omezit i legální migraci. Argumentuje tím, že příliv nekvalifikovaných migrantů snižuje cenu práce na americkém trhu a vytváří sociální třídu zcela závislou na sociální podpoře. V roce 2006 například prohlásil, “Pravděpodobně nikdo, kdo k nám přichází z Dominikánské republiky, nepřichází s tím, že by byl obdařen nějakou dovedností, která by nám posloužila, a která by naznačovala jejich úspěch v naší společnosti.” Ještě před Trumpem obhajoval stavbu plotu mezi USA a Mexikem.

Je zastánce mučení zajatých nepřátelských bojovníků a prosazuje zákony zlepšující benefity válečných veteránů. Věří, že manželství je svazek pouze mezi mužem a ženou a podle toho také vždy hlasoval při schvalování různých zákonů. Jako klasický konzervativec je proti potratům a je také velkým nepřítelem legalizace marihuany. Je také dobrým členem své komunity a i přes svou vysokou vládní funkci vykonává službu jako učitel v nedělní škole ve svém rodném Mobile.

Tak co na nového ministra spravedlnosti říkáte?
https://twitter.com/TEN_GOP/status/829738945915318274

Komentáře

komentáře