Konec ostrých hochů v hokeji

0

Již od mých školních let  na obecné škole jsem byl milovníkem kanadsko-americké NHL a to zdaleka ne pouze z důvodu, že jde o nejkvalitnější ligu světa mého nejoblíbenějšího komerčního sportu, ale hlavně díky její tvrdosti a pěstním soubojům na ledě.

Stále obdivuji tyto Enforcers, jak jsou v zámoří označovaní hokejoví rváči a strážci pořádku na ledě.  Hráči jako Dave „Tiger“ Williams, Bob Probert,Tony Twist,Tie Domi,Rob Ray a mnoho dalších byli zároveň velké hvězdy svých klubů v NHL, byť většina z nich nikdy nesbírala body po hrstech, fanoušci si jich však vážili pro jejich obětavou hru, kdy týmu podřídili vše, včetně častých zranění a vyražených zubů. Mnohdy se třeba stávalo, že jako v případě zápasů Detroitu s New Yorkem se lidi více těšili na případný pěstní souboj dvou tehdejších elitních rváču ligy, Boba Proberta z Detroitu a Tie Domiho z New Yorku o krále těžké váhy NHL, než na samotný hokej jako takový.

Posledních několik let lze však sledovat narůstající trend zbavování se těchto tradičních „šerifů“ ledu, a jestli ještě před 10 roky měl  každý tým v průměru 2 tradiční rváče, dnes jich vychází ztěží na 0,5 na jeden tým. Jedním z důvodů je nepochybně moderní pojetí hokeje, kdy se více sází na mladé superrychlé hokejisty, ale dalším faktorem úbytku bitkařů je nepochybně CTE (chronická traumatická encefalopatie), což je degenerativní onemocnění, které postihuje lidi, kteří prodělali více otřesů mozku, nebo časté údery do hlavy.  Asi nejznámější hokejová oběť této nemoci je Derek Boogaard, jeden z nejobávanějších rváču NHL v její historii, 115ti kilový obr, který byl v roce 2011 nalezen mrtev ve svém bytě. Později pitva ukázala, že v důsledku míchaní alkoholu s léky tišícími bolesti, kterými trpěl právě díky CTE.

V podobném časovém horizontu tento svět opustili také Wade Belak a Rick Rypien, oba dva trpěli také depresemi a bolestmi. Belak patřil ke klasický rváčům těžké váhy, Rypien byl váha střední.

Přesto všechno naštěstí komisař NHL a její formální šéf Gary Batmann nepřikročil  k zákazu rvaček, nepochybně také i  proto, že si to stále velká část veřejnosti i hokejistů nepřeje, protože jde o součást severoamerického stylu hokeje. Přesto to vypadá, že pokud v budoucnosti nenastane nějaký obrat zpět, a týmy nezačnou opět poptávat obávané těžké váhy, klasičtí Enforcers vymizí úplně.

Komentáře

komentáře