Šéf Under Armour podpořil Trumpa. Nyní čelí bojkotu “celebrit”.

0

To, jak je Amerika hluboce rozdělená, se ukázalo i na nedávné podpoře, kterou šéf známé sportovní značky Under Armour, Kevin Plank, vyjádřil novému prezidentu Donaldu Trumpovi. Doslova řekl, že Trump je “skutečným přínosem” (real asset) pro Ameriku. To vše v době, kdy je Trump kritizován ze všech pozic nalevo od politického středu, ale také od jiných sportovních značek, jako je Nike nebo Asics.

Proti Under Armour se kvůli tomu postavily i některé sponzorované celebrity. Jako první černý basketbalista Stephen Curry, volič Clintonové, který má s UA sponzorský kontrakt v několikamilionové výši. Prohlásil, že by s Plankem souhlasil, pokud by ze slova asset vyjmul et. Hned se k němu přidala ebenová baletka Misty Copeland, která na Instagramu s Trumpovou podporou vyjádřila hluboký nesouhlas. A nakonec i rasově smíšený herec Dwayne “The Rock” Johnson, který Trumpovu podporu považuje za rozdělující společnost, což je poměrně vtipné, když si uvědomíme, že The Rock považuje za rozdělující pro společnost podporu prezidenta Spojených států, kterého volila a se kterým souhlasí nejméně polovina Ameriky.

Je to stará známá taktika bojkotu, která byla asi poprvé masivně použita v nacistickém Německu proti všemu židovskému, a poté ji úspěšně začala používat levice. Na Twitteru běží kampaň pod hashtagem #Grabyourwallet (chňapni svou peněženku), která je spojována s bojkotem společností ať už Trumpovi patřící, nebo které ho podporují. K ní se nyní přidala i kampaň #boycottUnderArmour.

Under Armour se bojkot nelíbí a prostřednictvím prohlášení se slova svého šéfa snaží vyžehlit. Na druhou stranu se firma od jeho slov úplně nedistancovala, protože americký trh netvoří jen levičáci a angažovaní příslušnici menšin. Under Armour by svým případným ústupkem před tlakem bojkotu mohl ztratit přízeň Trumpových voličů – bílých Američanů. Což hrozí Budweiseru, který nedávno spustil proimigrantskou televizní reklamu.

Každopádně, politický boj nyní probíhá i v textilním průmyslu.

Komentáře

komentáře