Veterán MMA se zastal mláceného Trumpova příznivce

0
Jake Shields, Facebook

O antifašistickém násilí v univerzitním kampusu v Berkeley jsme již informovali. Známá je i informace, jak veterán MMA, Jake Shields, pomohl muži, kterého asi 20 maskovaných levičáků tlouklo hlava nehlava. Nyní je venku dostatek informací, abychom vám mohli celý příběh předložit.

Berkeley, univerzitní kampus u San Francisca. Večer se zde má konat vystoupení pravicového komentátora Milo Yiannopoulose. Venku čekají lidé, kteří si ho chtějí poslechnout. Jsou mezi nimi i Trumpovi příznivci, možná většina z nich. V areálu probíhá protest 1500 většinou maskovaných levičáků. V jednu chvíli se z této masy oddělí větší skupina černě odděných násilníků a zaútočí na čekající lidi. Používají pálky i slzný plyn a koho nezaženou, toho ztlučou. A to včetně dívek. Policie, která je na místě přítomna v dostatečném počtu, nezasahuje. Nyní už víme, že to bylo na příkaz levicového starosty Berkeley, ale lidé to tehdy nevěděli.

Jednoho muže surově bije skupina asi 20 zakuklenců. Když policie ani nikdo další nepřichází na pomoc, a muž už je celý od krve, z davu se najednou vynoří člověk, který nemá strach a rozhodne se zasáhnout. Tím člověkem je osmatřicetiletý veterán UFC, Jake Shields. Vrhne se mezi antifašisty, rozdá tolik ran, kolik je třeba, a i když jich sám pár schytá, zbitého muže se mu podaří z rukou běsnícího davu dostat a ukrýt v přilehlém obchodě.

Co na celou věc řekl sám Shields? Bydlí nedaleko Berkeley, a tak se jel na všechno podívat. “Show byla zrušená, tak jsem stál okolo a díval se, co se bude dít. Ten dav vypadal nebezpečně, tak jsem samozřejmě nechtěl jít mezi ně, a najednou jsem viděl toho muže, úplně od krve, a ty chlapi ho pronásledovali s pálkami a snažili se ho obklíčit.”

“Byl to dav. Nikdo mu nepomohl, ale lidi řvali “vstávej, vstávej”. Ten muž už ležel na zemi. Asi 15 lidí ho tlouklo, a ostatní je povzbuzovali,” říká Jake. “Nikdo nepomohl, nikdo neměl koule na to jít do toho, a tak moje reakce byla, že jsem do toho vlítl a začal je řezat.”

“Začali se se mnou rvát a já si držel distanc, ale povedlo se mi toho muže zvednout a strčit do obchodu za mnou,” vysvětluje. “Dostal jsem pár ran. Myslím, že mě trefili asi desetkrát, ale nemám na sobě ani jeden šrám. Říkali něco jako, že tohle je taky nácek, ale někdo z nich řekl, že si nemyslí, že jsem nácek. A to jsem se s nimi pořád rval. Říkám jim, budete si vybírat kdo je nácek a kdo ne?”

Když se situace trochu uklidnila, Jake rváče konfrontoval otázkami, proč o tom muži říkají, že je nácek. Prý řekl něco rasistického. Když se zeptal, co rasistického muž řekl, nedokázali mu odpovědět. Byli prý jako smyslů zbavení. Na Twitteru, kde mu nějaký člověk psal, že ten muž trhal protestujícím plakáty (dost sebevražedná mise), Jake odpověděl, že tihle lidi označují každého, s kým nesouhlasí, jako nacistu. Na internetu se také objevilo video těsně po pěstní výměně názorů mezi Jakem a levičáky:

Jake ještě vzpomíná, co se dělo potom. “Chaos pokračoval, tak jsem šel za policií a snažil se jim vysvětlit, aby šli zpátky, ale bylo vidět, že nechtějí. Řekli mi, ať se držím stranou. Nevím, jestli jim někdo dával rozkazy, nebo jestli jen byli líní. Té situaci jsem nerozuměl, ale byla politováníhodná. Naše policie, která má chránit občany Berkeley. Byla to smutná situace, že toto dovolili.”

Jake nakonec celou událost shrnul tweetem, kde vyjadřuje názor, že lidi by se měli dát dohromady, a ty rváče (antifašisty) konfrontovat. A Jake má pravdu.

Komentáře

komentáře