Den svatého Valentýna. Svátek zamilovaných.

0

Když se v roce 1990 naše země otevřela Západu, kromě špatných věcí se k nám dostaly i věci dobré, nebo neškodné. Jednou z takových dobrých a neškodných věcí je tradice dne sv. Valentýna, také zvaná svátek zamilovaných.

První spojení tohoto dne s projevem romantické lásky bylo zaznamenáno v Anglii roku 1382 básníkem Geoffreyem Chaucerem v básni Shromážděni ptactva, kde stojí:

A to se stalo na den svatého Valentýna

kdy každá nevěsta přišla, aby si zvolila svého nastávajícího

Báseň připomínala výročí svatby krále Richarda Třetího a nejstarší dcery Karla IV., Anny České. Původně den svatého Valentýna připadal na 23. února, kdy se do Anglie vraceli první ptáci z teplých krajin a hledali si druhy k páření, ale se změnou kalendáře bylo toto datum změněno na 14. únor.

První skutečná valentýnka se objevila v 15. století a jejím autorem byl Karel, vévoda Orleánský, toho času vězeň v londýnském Toweru, který psal své ženě. První anglická valentýnka pochází z roku 1477 od Margery Brewes jejímu budoucímu muži. Valentinský den je často zmiňován i v Hamletovi.

Skutečný rozmach valentinských přání však přišel až v 19. století v Anglii, odkud se rozšířil do všech zemí anglického vlivu, jako byla Amerika, Kanada, Austrálie, Nový Zeland a další. V současnosti se tento svátek zamilovaných nějakým způsobem slaví po celém světě.

V naší zemi má spíš hlasité odpůrce než zastánce, proto mi dovolte stát se jeho zastáncem. Den svatého Valentýna není “americkým svátkem”. Vznikl v západní křesťanské Evropě a jak bylo popsáno, má přímou souvislost s naší zemí prostřednictvím dcery Karla IV. Jde o hezkou evropskou tradici, jak v určitý den vyjádřit těm, které milujeme, a kteří o tom třeba ani neví, že o ně stojíme. Nic víc v tom není. Když jsem se v únoru 1990 na hodině angličtiny o tomto svátku poprvé od naší paní učitelky dozvěděl, poslal jsem tehdy svou první valentýnku spolužačce, o kterou jsem stál. A valentýnka přišla i mně. Zkusme tedy tento svátek brát z té lepší stránky a využijme jej k napsání dopisu té, nebo tomu, o koho stojíme, a neměli jsme dosud odvahu. Dnešní tajemný den má svou moc a může se stát to, co by se jiný den stát nemohlo.

Komentáře

komentáře