Rozmach bílého nacionalismu v USA

0

Následující článek byl převzat a upraven ze CNN.

Po celé zemi se na univerzitách objevují letáky.

Některé používají nepokrytě neonacistickou rétoriku, jiné jsou rafinovanější. “Chraň své dědictví.” “Staňme se znovu velcí.” “Naše budoucnost patří nám.” “Bílí lidé, dělejte něco.” “Služ svým lidem”. Reprezentují tu méně extrémní část hnutí bílé nadřazenosti, která cílí na mladé a vzdělané.

“Jsou rasističtí, ale mají nové přitažlivé balení,” říká Brian Levin, ředitel Centra pro Nenávist a Extremismus v kalifornském San Bernardinu. “Naučili se skrývat svastiky a používat synonyma, tak místo bílé nadřazenosti používají slova jako identitář. Je to jen přebalená verze bílého nacionalismu.”

Ve středu vydala Southern Poverty Law Center, organizace sídlící v Alabamě, která monitoruje zločiny z nenávisti v celé zemi, svůj výroční report o extremismu v Americe. Report tvrdí, že počet skupin v zemi v roce 2016 vzrostl na 917 oproti 892 v roce 2015. V roce 2011 takových skupin bylo 1018, nejvíc za 30 let monitorování nenávistných skupin. Toto číslo v roce 2014 kleslo na 784.

K největšímu skoku došlo minulý rok u proti-muslimských skupin, jejichž počet se od roku 2015 ztrojnásobil ze 34 na 101.

Report vypichuje slib Donalda Trumpa zakázat muslimům vstup do země, jeho drsný slovník ohledně imigrace z Mexika, jeho vystoupení v rádiovém programu konspiračního teoretika Alexe Jonese, a jeho spojení s bílými nacionalisty na Twitteru jako klíčové momenty, které povzbudily extremistické skupiny během kampaně.

“Trumpova prezidentská kampaň uchvátila radikální pravici, která v něm spatřila šampióna ideje, že Amerika je v zásadě zemí bílého muže,” napsal Mark Potok, seniorní aktivista v SPLC. “Několik nových a energetických skupin se objevilo minulý rok, které byly zaměřeny téměř jen na Trumpa a žily čistě z jeho kandidatury.”

“Země viděla vzestup bílého nacionalismu, který ohrožuje rasový progres, kterého jsme dosáhli, společně s vzestupem prezidenta, jehož politika odráží hodnoty bílých nacionalistů,” řekl Potok.

Bílý dům se k žádosti o komentář nevyjádřil.

Jednou ze skupin v reportu je Identity Evropa, kterou řídí Nathan Damigo, 30 letý veterán z Iráku a student na kalifornské státní univerzitě Stanislaus v severní Kalifornii. Damigo CNN řekl, že v posledních 18 měsících navštívil 40 univerzit po celé zemi, aby zkusil přivést mladé lidi do jeho skupiny. Říká, že získal asi 60 mladých z univerzit, kteří do jeho skupiny, která má několik stovek členů, vstoupili.

“Před rokem 1965 byla Amerika bílou zemí, zemí pro evropské lidi,” řekl Damigo CNN, když s námi v prosinci seděl v kampusu univerzity Stanislaus. “Co se v současnosti ve skutečnosti děje, je že jsme v naší vlastní zemi nahrazováni někým jiným.”

“Chceme bojovat s kultem diverzity, který je propagován nejen na univerzitních kampusech, ale po celé Americe,” řekl.

Nyní je Identity Evropa relativně malá.

“Nathan Damigo je…výjimečně otravný, ale zatím nic víc,” říká Levin. “Co bude zajímavé, bude sledovat, jestli získá úspěch se svou taktikou prezentací a letáků na univerzitních kolejích v zemi.”

Komentáře

komentáře