Po letech chaosu nacionalismus ve Švédsku na vzestupu

0

Za dva roky masivní imigrantské krize říkají Švédi téměř shodně už dost. Slovník, který ještě nedávno používala pouze nacionalistická strana Švédští demokrati, je nyní společný všem stranám švédské politiky. Fráze o švédských hodnotách a národní identitě jsou nyní používány i vládními křesťanskými demokraty a Stranou středu. V roce 2016 se termín národní identita ve švédských médiích objevil ve více než 1600 případech oproti 286 z roku 2012. Důvod je prostý. Švédští demokraté mají prognózu minimálně 22% hlasů v budoucích volbách a strany establishmentu se budou snažit měnícímu se trendu přizpůsobit.

Anna Kinberg-Batra, předsedkyně Strany středu se vyjádřila proti domluveným sňatkům, které jsou typické pro muslimskou komunitu, jako neslučující se s náboženskou svobodou. Doslova řekla, že vzít budoucnost vlastní dceři – to není svoboda. Ebba Busch Thor, předsedkyně křesťanských demokratů, zase prohlásila, že pokud imigranti neumějí švédský jazyk a nechápou švédskou kulturu a hodnoty, nikdy se nebudou moci začlenit.

Je jasné, že s narůstajícím nacionalistickým sentimentem budou tihle šašci establishmentu papouškovat, co patrioti říkají už dávno. Zbývá tedy doufat, že Švédi na to nezapomenou, a dají hlas těm, kteří mají Švédsko a Švédy skutečně na srdci – Švédským demokratům.

Komentáře

komentáře