Co se stane, pokud Geert Wilders zvítězí ve volbách?

0

Britský Express analyzoval, co se stane, pokud holandský krajně pravicový politik zvítězí v blízkých parlamentních volbách. A ačkoliv prognóza není na první pohled příznivá, v širším rozměru to nevypadá vůbec zle.

Wilders, který po svém vítězství plánuje uzavřít holandské hranice, zavřít mešity, zakázat Korán a muslimské pokrývky hlavy a deislamizovat tak Holandsko, je podle všech průzkumů jasným vítězem voleb v březnu tohoto roku. Je pravděpodobné, že jeho strana získá 29 ze 76 křesel v Parlamentu. Nicméně to neznamená většinu a ostatní strany daly už několikrát velmi jasně najevo, že pro ně koalice s Wildersovou PVV nepřipadá v žádném případě v úvahu. A tak se Wilders, ač s podporou lidu, ocitne v opozici. A to bude pro holandskou politickou scénu znamenat politický pat, protože slepená koalice ostatních stran bude politickým mišmašem bez řádného mandátu lidu.

Pro Holandsko to tedy nebude žádná výhra. Ale Wildersovo vítězství povzbudí ostatní evropská hnutí, které jsou s ním na jedné lodi. Na jaře nás čekají volby ve Francii a vítězství Wilderse uvítá Marine Le Pen a její Národní fronta, pro kterou Wildersovo vítězství bude znamenat potvrzení i její politiky. Bude to i velkým povzbuzením pro Alternativu pro Německo, která jde do volebního klání v září. A jak Francie a Německo jsou klíčové země EU. Pokud se sentiment těchto zemí obrátí proti EU, je s touto marxistickou institucí konec.

Ale ani Holandsko nebude litovat. Obrovský náskok Wilderse a úspěch jeho ideí znamená to, že ostatní strany, aby se přizpůsobily poptávce, některou jeho agendu přebírají. A tak se více než jindy nyní v holandské politické scéně řeší hlavně to, co je pro Holandsko dobré a co ne. A na tom může země tulipánů jedině získat.

Komentáře

komentáře