Jižní Africe hrozí rasová válka

0

Populismus není vlastní jen evropské politice, ale je to světová záležitost. Jeden takový populistický politik a jeho činy však mohou mít hrozivé následky. Jihoafrický prezident Jacob Zuma před měsícem ve své řeči v parlamentu prohlásil, že by se pozemky a firmy vlastněné bílými měly vyvlastnit a “redistribuovat” mezi obyvatele, aby bylo dosaženo “rovnosti”. V té době to byla jen slova, ale minulý pátek Zuma oficiálně vyzval parlament k přijetí zákona, který by vyvlastnění půdy bílým umožnil. Kdysi jedna z nejvíce prosperujících ekonomik je tak na cestě k zimbawskému scénáři.

Důvod, proč Zuma přijal takový postoj, může být ten, že jeho politická pozice je otřesená. Provází ho jeden korupční skandál za druhým, jeho ANC se preferenčně propadla skoro na dno a v prosinci si strana má zvolit nového vůdce. Jiná černošská strana, Economic Freedom Fighters, která je nyní na vzestupu, přímo hlásá, že by si černí měli půdu od bílých a holandských “rváčů” vzít. V zemi, kterou také v současnosti tíží nepokoje černých Jihoafričanů proti černým imigrantům z dalších afrických zemí, Zuma cítí, že se svým programem znárodnění bílého majetku by mohl mít úspěch.

S tím ale samozřejmě nesouhlasí Afrikánci reprezentovaní organizací Boer Afrikaner Volksraad. Její představitel, Andries Breytenbach, prohlásil: “Jsme připraveni se bránit. Potřebujeme rychlé vyjednávání mezi námi a vládou. Pokud to začne, zvrhne se to v rasovou válku, čemuž se chceme vyhnout.”

Komentáře

komentáře