Starostovi francouzského města hrozí pokuta za výrok o muslimech

0
Foto Wikipedia

Ruský deník RT zveřejnil informaci, že pravicovému starostovi města Béziers na jihu Francie, Robertu Menardovi, hrozí pokuta až do výše 1800 EUR za údajné šíření nenávisti. Té se měl dopustit při dvou příležitostech v roce 2016. Při té první prohlásil ve francouzských novinách LCI, že:

“Ve třídě, v centru mého města, je 91% studentů muslimů. A to je samozřejmě problém. Tolerance má své limity.”

Při druhé příležitosti, v září, v první školní den, pak napsal na svůj Twitter:

“Tyto třídy představují ten nejzřetelnější důkaz #Velké výměny. Jen se podívejte na staré školní fotografie.”

Velká výměna je termín, se kterým přišel francouzský spisovatel Renaud Camus, a symbolizuje hypotetickou výměnu původních francouzských obyvatel za imigranty z bývalých kolonií. Camus byl v roce 2014 odsouzen za vyvolávání etnické zášti.

Pokud bude starosta uznán vinným a pokutu nezaplatí, hrozí mu i vězení. Prokurátor se proti Menardovi vyjádřil, že svými výroky děti “zredukoval na jejich náboženství bez ohledu na to, jestli jsou francouzskými občany, nebo to náboženství nepraktikují.” 

Ve své obhajobě, proč zvolil zrovna Camusův výrok, starosta prohlásil, že jeho poznatky shledává pragmatické a sdílné. “Je pravda, že před 25 lety nebyly naše školy složeny ze stejných dětí, jako dnes,” dodal.

Scéna z francouzského filmu Knoflíková válka z roku 1962

Menardův advokát požaduje plné zproštění od všech obvinění pokud ovšem soud nechce být znám jako ten, kdo vyhlašuje trest smrti za svobodu myšlení.

Pro Menarda, bývalého socialistu a spoluzakladatele Reportérů bez hranic a nyní člena Národní fronty, to není první prohřešek proti politické korektnosti. V květnu 2015 byl obviněn z rasismu, když počítal cize znějící jména žáků, aby zjistil, kolik z nich je muslimských. Došel k 64.6 %. Evidence na základě náboženství nebo etnika je ve Francii zakázána. V září stejného roku se objevilo video, ve kterém Menard obchází utečenecký tábor se Syřany a říká jim: “V tomto městě nejste vítáni.”

Komentáře

komentáře