Komentář: Policie se protentokrát nenechala opít Rohlíkem

0
Foto: iDnes

Internetový obchod Rohlik.cz  se od roku 2014 vyhoupl na druhého největšího prodejce potravin přes internet, avšak bohužel také jednoho ze zaměstnavatelů, kteří jsou pro malé zlepšení hospodářského výsledku ochotni spolupracovat s agenturami, jenž umisťují v podnicích pracovníky ze zemí mimo EU, kteří však nemají potřebné doklady.

Ráno naběhlo do skladu komando, chovalo se jak StB

9. března byla ve společnosti provedena kontrola a při ní bylo zjištěno 85 lidí a u 84 z nich důvodné podezření z nelegální práce. Ani ne do týdne bylo 74 z nich předáno rozhodnutí o vyhoštění. Celá kauza Rohlík ukázala na několik navzájem souvisejících problémů. Takzvaných agentur práce parazitujících nejen na cizincích, záměrně nízkého ohodnocení českých pracujících, vysokých sociálních dávek i odvodů, automatizaci výroby a neochotu firem převzít  odpovědnosti při zaškolování pracovníků či plateb sociálního a zdravotního pojištění.

5,1% nezaměstnanost je stále dost vysoká

Především agentury práce a obcházení českého pracovního práva při zaměstnávání je problém nejzávažnější. Z jedné strany cizinec, zpravidla Ukrajinec, špatně rozumějící česky, bydlící na ubytovně se svými kolegy a ochotný pracovat za velmi nízkou mzdu. Na druhé straně český člověk, živící rodinu, bydlící v dostatečně velkých a 21. století odpovídajících podmínkách, nebude příliš ochoten pracovat v Praze za 16000Kč – 22000Kč na pozici skladníka v navíc ne ideálních pracovních podmínkách.

Nedá se podezřívat management firmy Tomáše Čupra, též zakladatele známého serveru Slevomat.cz, že neumí dobře počítat a chápat ekonomické zákonitosti pracovního trhu. Ostatně Christian Koller, bývalý ředitel obchodního řetězce SPAR odpovědný za finance v Rohlík.cz   či Josef Gabaš, původně zaměstnanec Mall.cz odpovědný za tamní distribuční centrum nejsou žádní začátečníci. A tak si takové počínání nelze vyložit jako neznalost známého pravidla nabídky a poptávky na trhu práce, ale jasnou odpověď obyvatelům České republiky: ,,Raději zaměstnám za absurdně nízké mzdy nelegálního agenturního zaměstnance, přičemž v případě zásahu budeme mít z pohledu práva čisté ruce, než abych zaplatil a pomohl českému člověku a české ekonomice.”  Agentura může zkrachovat, ale je zpravidla velmi rychle nahrazena jinou.

Bohužel některé firmy si velmi snadno navykly na podobné praktiky a svou konkurenceschopnost vystavěly na bedrech zaměstnanců i agenturních pracovníků s nízkými mzdami. Zajištění stejných podmínek pro všechny pracující obyvatele i majitele pracovních víz tak musí být cílem zodpovědné vlády.

Komentáře

komentáře