Pernille Vermund, první dáma dánské nacionalistické pravice

0
Pernille Vermund - Twitter

Nye Borgerlige, nebo také Nová pravice, je strana skutečně nová. Vznikla teprve v roce 2015, ale průzkumy ji už přisuzují skoro 5%, což v dánském politickém systému bohatě stačí na vstup do parlamentu. Své zástupce má strana i na devíti radnicích, v jedné regionální radě a může se pochlubit 51 místními organizacemi a třemi tisícovkami členů. Její potenciální voliči a reální členi přešli od krajně pravicové Dánské lidové strany, protože Nová pravice nabízí ráznější řešení dánských problému s imigranty.

Stranu založila Pernille Vermund a Peter Seier Christensen, když odešli z mainstreamové Konzervativní strany, která podle nich nebyla dost konzervativní. “Hodně mluvili o vystoupení z EU, ale ve skutečnosti vystoupit nechtěli,” vysvětluje své důvody Vermund.

Tato jedenačtyřicetiletá Dánka žijící v Kodani, je vystudovanou architektkou a tak jako mnozí další Seveřané je znepokojená rostoucí migrací do její země, a politikou Evropské unie. Ostatní dánské strany podle ní nejsou dost pravicové a rozhodné, proto se rozhodla založit stranu vlastní. Poměrně rychle sehnala více než 20 tisíc podpisů nutných pro kandidaturu do parlamentu a nyní buduje svou stranu od píky.

Foto: Politico

Kromě vystoupení z EU a vytvoření užší ekonomické spolupráce s Norskem a Velkou Británií po jejím vystoupení z Brexitu, požaduje zákaz muslimského zahalování žen, odstoupení od Uprchlické konvence a udělení uprchlického práva jen těm, kdo přijdou v rámci přesidlovacího programu Spojených národů s již zajištěným pracovním místem, a chce dánské občanství udělovat jen těm, kdo se pozitivně podílí na rozvoji společnosti. Pokud by její program byl naplněn, fakticky by to znamenalo konec legální migrace lidí mimo Evropu do Dánska.

Ačkoliv je Nová pravice zatím malou stranou, svůj vliv na dánskou politickou scénu již má. Politická debata se totiž posunuje stále víc doprava a i vládní sociální demokraté už nasadili protiimigrantský kurz.

Komentáře

komentáře