Domů Pevnost Evropa Rudá Čína věnuje rodišti Karla Marxe jeho bronzovou sochu

Rudá Čína věnuje rodišti Karla Marxe jeho bronzovou sochu

0
Foto: Harald Tittel/Picture-Alliance, via Associated Press

Dá se to napsat, jako jedna z mnoha zpráv uspěchaného dne, nebo se to také dá napsat tak, jak to je. Čínský autoritářský režim, který je pevně spjat se zločinnou komunistickou ideologií, věnoval německému městu Trier bronzovou sochu ideového zakladatele hnutí, které má na svědomí stovky milionů životů. A je alarmující, že rada města Trier, spolu se sociálně demokratickým starostou města, tento dar přijala, protože “Karel Marx je jedním z nejdůležitějších občanů města, a neměli bychom ho skrývat.”

Hodně se mluví o vypořádání Německa se svou nacistickou minulostí, ale vypořádá se někdy se svou minulostí komunistickou? A chce se s ní vypořádat? Ne všichni nadšení rady města Trier sdílejí.

“Čína není svobodná země, právě naopak. Mohli bychom sepsat celý seznam porušování lidských práv, co má na svědomí. Chceme tak zločinnému režimu dovolit, aby v našem městě stavěl sochu Karla Marxe?” Řekl Tobias Schneider z místní pobočky Svobodné demokratické strany (FDP).

Zástupce strany Zelených, Richard Leuckefeld, ale stavbu sochy vítá. “Je to způsob, jak město dostat z ošemetné situace, protože ti zodpovědní v uctění Marxovy památky zcela selhali.”

Čína sochu Marxe Trieru nabízí jako symbol pevného svazku mezi oběma zeměmi.

Celá situace ukazuje hluboký problém současného evropského politického establishmentu, ve kterém sociální demokraté a Zelení mají hlavní slovo. Pro naši zemi, která prožila 41 let v socialistickém teroru a marnosti, by fakt, že se evropské elity hlásí k Marxově odkazu, měl být velkým varováním. A jejich bratříčkování s Čínou stejně tak.

Komentáře

komentáře