Evropský soud rozhodl, že zaměstnavatel může zakázat nošení náboženských symbolů.

0
Evropský soud

Evropský soud rozhodl, že soukromé firmy, které mají legitimní zájem na vytvoření neutrálního zaměstnaneckého prostředí, mohou svým zaměstnancům zakázat viditelné nošení náboženských symbolů, jako je například šátek, ale také jarmulka nebo viditelný křížek na krku. Naopak, pokud takový důvod neexistuje, a zaměstnavateli například šátek jeho muslimské zaměstnankyně jen vadí, ale pracovní prostředí tím nijak neomezuje, zakázat jej nesmí.

Evropský soud ve svém rozhodnutí zmínil dva konkrétní případy. V tom prvním šlo o zaměstnankyni belgické pobočky bezpečnostní agentury G4S jménem Samira Achbita, která po třech letech ve firmě začala nosit šátek. Podle firmy tím porušila “nepsaná pravidla” o uniformitě zaměstnanců a firma následně upravila zaměstnanecký kodex, který zakazoval viditelné nošení všech náboženských symbolů. Soud dal firmě za pravdu, že v tomto případě šlo o zajištění neutrálního uniformního prostředí.

Naopak, v druhém případě z Francie, kde technická inženýrka Asma Bougnaoui byla vyhozena z IT firmy, protože její šátek nedělal dobře zákazníkům, soud rozhodl opačně. Zaměstnanecké prostředí nevyžadovalo neutrálnost v oblékání, a proto její vyhození soud shledal jako diskriminační.

Tedy, podle rozhodnutí soudu, společnosti, ve kterých jejich zaměstnanci dodržují určitou uniformitu a neutrálnost v oblékání, které je odůvodněné, mohou náboženské projevy v oblékání svým zaměstnancům zakázat. To mohou být obchody, firmy poskytující služby, kde pracovníci mají stejné oblečení, nebo právě bezpečnostní agentury apod. Zákaz naopak není možné uplatnit v běžné kanceláři, kde není opodstatněný.

Podle komentátorů rozhodnutí vítá evropská krajní pravice. Ale je třeba si uvědomit, že zákazem, kterým se chráníme před šířením islámského radikalismu, jsme omezili také sami sebe. Od teď bude už jen velmi nepravděpodobné, aby jste viděli prodavače s křesťanským křížkem na krku, pokud tedy zaměstnavatel nepřimhouří nad tímto projevem víry svého zaměstnance oko. Každé rozhodnutí omezující svobodu je totiž dvojsečné. Na jednu stranu řeší nějaký problém, ale jiný problém tím vytváří. Bohužel je Evropa v takové krizi, že bez omezování svobod a restrikcí se naše budoucnost neobejde. Problém islámského radikalismu totiž po dobrém vyřešit nepůjde.

Komentáře

komentáře