V Holandsku se dnes rozhoduje i o budoucnosti Evropské unie

0
Wilders a Rutte. Foto AFP/Getty Images

Dnes ráno v 7:30 začaly v Holandsku parlamentní volby. Volební místnosti se pak uzavřou ve 21:00, kdy už budou známy první předběžné výsledky. Ačkoliv volební průzkumy favoritovi voleb Geertu Wildersovi přisuzují pokles voličských sympatií, víme, že tyto průzkumy se mýlily jak v případě Brexitu, tak v případě vítězství Donalda Trumpa a cílem těchto vyjádření ze strany agentur může být oslabení nepohodlného kandidáta. Lidé totiž přirozeně tíhnou k vítězům.

Co by Geert Wilders se svou zemí v případě volebního vítězství chtěl udělat většina lidí ví. Vytvořil by život v Holandsku pro islamisty a imigranty obecně natolik nepohodlným, že by Holandsko raději opustili sami. Ale v holandském politickém systému bude pro Wilderse nemožné stát se vládní stranou. K tomu by potřeboval nadpoloviční většinu, kterou nezíská, a ostatní strany, které jsou součástí establishmentu, svorně tvrdí, že s ním do koalice nepůjdou. Jejich koryta jsou pro ně důležitější, než budoucnost Holandska.

Současný premiér Rutte, kterému jde o znovuzvolení, a který v posledních dnech získal politické body, když se nesklonil před tureckými hrozbami, v pondělí na tiskové konferenci prohlásil, že tyto volby jsou i o snaze zabránit dominovému efektu populismu, který se ve světě děje. Konkrétně zmínil Brexit a Trumpovo zvolení prezidentem. Podle něj jsou holandské volby “čtvrtfinále”, francouzské prezidentské volby v dubnu a květnu budou “semifinále” a německé parlamentní volby v září budou “finále”.

Držme dnes Holanďanům palce, ať domino padá dál.

Komentáře

komentáře