Výsledky holandských parlamentních voleb

0

Naprostá většina hlasů v holandských parlamentních volbách byla sečtena a je třeba uznat, že Geert Wilders a jeho strana se nestali nejsilnější politickou silou v Holandsku, a ačkoliv od minulých voleb posílili, politicky toto klání prohráli. I přes nesporné problémy především s marockými imigranty a rostoucí počet muslimů v zemi dali voliči přednost současnému premíérovi Ruttemu, jehož kampaň se také nesla v protiimigračním duchu, a který v posledních dnes ukázal sílu, když se odhodlaně postavil tureckým hrozbám. K volbám šel také rekordní počet voličů, 82 procent, kdy zbylých 18 procent zřejmě tvoří notoričtí nevoliči, na jejichž hlasy nelze spoléhat. Nizozemci teda dali přednost tomu, co znají. Svou roli mohl hrát i fakt, že před volbami všechny strany shodně odmítli s Wildersem spolupracovat, a protože naději na nadpoloviční většinu, a tím jistotu vládnutí nikdy neměl, hlas Wildersovi se mohl zdát být hlasem ztraceným. I tak funguje parlamentní demokracie.

Holandský a evropský establishment slaví. Premiér Rutte výsledek označil za vítězství demokracie. Alexander Pechtold z Demokraté 66, levicové strany, prohlásil, že populismus, tak jsme jsme jej viděli v Británii a USA, byl v Holandsku zastaven. Angela Merkel se vyjádřila v podobném duchu, že holandští voliči odmítli protievropské populisty, což jsou prý dobré zprávy.

Wilders se zatím vyjádřil jen na Twitteru se vzkazem premiéru Ruttemu, že o něm neslyšel naposledy.

Šokující jsou ovšem výsledky z Amsterdamu, kde nová, čistě turecká muslimská strana DENK získala více hlasů, než strana Wilderse. Ukazuje to rostoucí etnickou přeměnu holandských velkoměst.

Výsledky voleb v Amsterdamu

A jaké jsou tedy konečné výsledky voleb?

VVD – pravicová strana premiéra Rutteho – 33 křesel

PvdA – strana Práce (levice) – 9 křesel

PVV – Strana Geerta Wilderse – 20 křesel

SP – Socialistická strana – 14 křesel

CDA – Křesťanští demokraté – 19 křesel

D66 – Demokraté 66 (levice) – 19 křesel

 

Večerní zpravodajství

Je třeba důstojně přijmout fakt, že Geert Wilders v holandských volbách nezvítězil. Podrobnou reportáž o výsledcích holandských voleb čekejte ráno.

Takto dnes volil Geert Wilders. Obklopen ochrankou ve skvělém multikulturním Holandsku.

Ačkoliv Rutte fakticky oproti posledním volbám ztratil deset křesel a Wilders čtyři získal, je to pro holandské vlastence porážka. Očekávalo se jasné vítězství. Předvolební průzkumy byly tentokrát blízko realitě. Nadšení z Wildersovy prohry už vyjádřil Martin Schulz, bývalý prezident Evropského parlamentu, když napsal, že “Ulevilo se mi. Nicméně musíme pokračovat v boji za otevřenou a svobodnou Evropu.” Ten člověk si nevidí do pusy. Jeho svobodná Evropa omezuje všechny svobody, které jsme jako nezávislé národy měly, a otevřená Evropa znamená jen otevřené hranice milionům imigrantů z Asie a Afriky.

Rekordní volební účast 82%. Největší za posledních 31 let.

Ačkoliv nic nenasvědčuje vítězství Wilderse, holandské volby vyhrála pravice a protiimigrantský sentiment.

První reakce Wilderse: “Tato patriotická revoluce, ať už dnes nebo zítra, nakonec proběhne.”

Establishment v Holandsku zatím slaví, strana premiéra Rutteho by měla získat 31 křesel. Wildersova strana jen 19.

Do holandského parlamentu se podle všeho dostala strana “Za práva migrantů”. Kromě ní ale i krajně pravicový, nacionalistický “Fórum za demokracii”.

Wilders je podle prvních odhadů až na třetím místě. Na prvním místě je současný premiér Rutte a jeho strana.

Wildersova strana by měla získat 19 ze 150 křesel v Holandském parlamentu. Je to o 4 víc, než v roce 2012, ale o 5 méně, než v roce 2010, kdy měla Wildersova strana v parlamentu 24 poslanců.

Exit polls, což jsou odhady založené na rozhovorech s lidmi opouštějícími volební místnost, říkají, že Wildersova strana není stranou vítěznou. Nejedná se ale o oficiální výsledky. Podobné výsledky jsme zažili při prezidentských volbách v USA, které předvídali vítězství Hillary.

Komentáře

komentáře