Turecko přerušilo spolupráci s NATO

0
REUTERS/Francois Lenoir

V reakci na roztržku některých evropských zemí a Turecka, kvůli turecké Erdoganově propagandě, přerušilo islámské Turecko spolupráci s NATO. Turecko se zatím nevyjádřilo, ale mluví se o zablokování programů spolupráce pro tento rok, které cílí konkrétně na Rakousko.

Jeden z úředníků NATO vyjádřil nad situací politování a doufá, že si Turecko s Rakouskem své vztahy vzájemně vyřeší, a dodal, že Turecko pro NATO zůstává spojencem.

Rakousko, které loni vyzvalo k zablokování rozhovorů o přiblížení Turecka do EU, turecký blok potvrdilo. Mluvčí řekla, že blok nemá žádný okamžitý efekt na probíhající aktivity, ale může mít dlouhodobý dopad například při misích v Kosovu, na kterých se Rakousko s Tureckem podílí.

Další úředník NATO vyjádřil názor, že problém je politický, a doufá, že situace se po tureckém referendu o rozšíření Erdoganových pravomocí uklidní.

Turecký blok může ovlivnit všech 22 partnerských států, které se podílejí například na misích v Afghanistánu a Kosovu.

„Čím déle to potrvá, tím více zrušených a posunutých aktivit budeme mít, a tím problematičtější to celé bude,“ řekl další úředník NATO. „Utrpí tím vzájemná spolupráce celého paktu.“

Zdroj: REUTERS / Gabriela Baczynska

Comments

comments