Výsledky holandských voleb z jiného úhlu

0
Fotokoláž: Breitbart

O výsledcích holandských parlamentních voleb už je zcela jasno. I přes veliká očekávání ze strany patriotů, velké strašení ze strany evropského establishmentu, a katastrofální situaci s imigranty a islamisty v západní Evropě strana Geerta Wilderse nevyhrála. Skončila druhá. Dá se to ale vzhledem k okolnostem považovat za prohru?

Pojďme se nejdříve podívat na to, kolik šancí Geert Wilders volby vyhrát vlastně měl. Upřímně, moc ne.

Už od počátku volební kampaně se všechny hlavní strany vyjádřily, že s ním do koalice nikdy nepůjdou. Možnost, že by jeho strana získala nadpoloviční většinu a mohla sama vládnout, byla nemožná. Proto fakt, že stejně skončí v opozici a nebude moci nic ze svých plánů prosadit, byl v podstatě jistý.

Druhou věcí bylo, že strana premiéra Rutteho v kampani přijala část Wildersových požadavků. Týden před volbami v médiích prohlásili, že děti ve školách by měli zpívat a respektovat národní hymnu. V lednu Rutte vyzval imigranty, aby se chovali slušně a přímo řekl, “Pokud se vám u nás nelíbí, vypadněte, vypadněte.” Běžný volič tak získal dojem, že ke změně politiky není třeba volit Wilderse, který vládu stejně nesestaví, ale stejnou službu udělá i Rutte, který má sestavení vlády téměř jisté. Povolební výrok Rutteho, že se v Holandsku podařilo zastavit populismus, je po tom, co sám předvedl v kampani, velmi pokrytecký.

A konečně, Wilders byl celou dobu pod palbou z mnoha stran. Je v podstatě neustále obklopen ochrankou, protože mu ze strany islamistů jde o život. Rutte ho kvůli tomu v debatě dost neférově napadl, když jej obvinil, že jen tweetuje doma z gauče. Když vás ale chtějí zabít, nemůžete si chodit, kam se vám chce. Pro média byl Wilders nepřítelem číslo jedna a nenechali na něm nit suchou. A vrcholní politici z EU směrem k němu také vydávali jedno varování za druhým. V takové atmosféře vyhrát bylo prostě nemožné.

Přesto si Wilders nevedl vůbec zle. Je třeba si uvědomit, že všechny tradiční strany tratily na úkor stran nových a jediný, kdo posílil, byl Wilders. Místo 16 poslanců jich teď má 20. Rutte o 8 poslanců přišel a teď jich má 33, a socialisté přišli dokonce o 29 poslanců na současných 9.

A tak si připomeňme, s jakými slovy Wilders volební kampaň uzavřel.

Byli jsme třetí nejsilnější stranou, ale nyní jsme druhou nejsilnější stranou v holandském parlamentu a hlavní politickou silou. Slibuji vám: Příště budeme první! Džina nelze jen tak znovu vrátit do láhve.

Ujišťuji vás: Nepřestaneme se snažit zachránit naši nádhernou zemi, Holandsko, naši evropskou civilizaci a naše západní svobody.

Komentáře

komentáře