Americký válečný veterán jde pěšky 2200 mil kvůli důležité kauze

0
Ernesto Rodriguez, foto: Dallas Observer

Pokud sloužíte ve válce, a to je něco, co se většině Evropanů neděje už více než 70 let, odnáší to vaše duše a mysl. Vzpomínky na zabíjení a padlé kamarády otřesou každým. Národ, který je od konce Druhé světové války téměř permanentně v nějaké další válce, je Amerika. Ať už šlo o boj s komunisty v Korei nebo Vietnamu, o studenou válku se Sovětským svazem a jeho spojenci, nebo o války s islamisty a diktátory na středním východě a Afghanistánu, americký kluk nebo dívka mají oproti svým evropským vrstevníkům mnohem větší šance, že budou muset na frontu.

Znám pár mariňáků, kteří sloužili v Afghanistánu, a každý z nich si sebou zpátky do normálního života nese své břímě. Ti kluci už nebudou na běžné věci nikdy reagovat, jako my. Mají problémy rozlišit mezi vojenským a civilním životem, a tím, že v civilním životě se problémy řeší jinak. Hodně z nich to nezvládá a tzv. posttraumatický stres je asi nejčastější zdravotní problém, který tyto veterány postihuje.

Podle statistik jich každý den 22 spáchá v USA sebevraždu. A na jejich počest, i jako upozornění jejich problému, se jejich kamarád, veterán Ernesto Rodriguez, který sloužil v Iráku i v Afghanistánu, rozhodl vyrazit na 2200 mil dlouhý pochod.

Vyrazil z města Clarksville v Tennessee a ještě v březnu by chtěl dojít do Los Angeles. Denně ujde 16 až 20 mil (25-32 km). Na zádech má batoh se 60 librovou zátěží (asi 27 kg) a americkou vlajku. Od nikoho nepřijímá žádné finanční dary, jen požádá o pokoj a teplé jídlo. Když mu někdo nabízí peníze, řekne, ať je raději pošlou organizacím starajícím se o veterány.

A chce, aby veteráni věděli, že požádat o pomoc je v pořádku.

Komentáře

komentáře