Rvačka islámských učenců v egyptské televizi. Je to až směšné.

0
screen shot

Upřímně, naši křesťanští učenci nejsou také žádní andílci, ale neumím si představit, že se v televizní debatě potká katolík a protestant kvůli zákazu protestantských knih a skončí to rvačkou. V Evropě jsme prostě někde úplně jinde.

Ve vysílání egyptské televize se potkali dva muži, salafistický duchovní Sheikh Mohammad Al-Mallah a šítský učenec Yasser Farawila. A řešili spolu velice vážnou věc ohrožující základy egyptského státu – prodej šítských knih na knižním veletrhu v Káhiře. Zatímco salafista si spokojeně pobrukoval, že vydavatelé těchto knih byli zatčeni a knihy zkonfiskovány, a na dotaz moderátora, zda představují ohrožení egyptské společnosti, odpověděl, že samozřejmě, že jsou plné lží, terorismu a mýtů. Šíta naopak reagoval dotazem, proč, když jde o knihy plné nesmyslů, a jsou tu lidé, jako Sheikh Mohammad, kteří brání tu jedinou správnou a mocnou víru, proč jim záleží na tom, co si šítové čtou za knihy. A rovnou zaútočil na salafistické knihy, které píší o kojení dospělých, sexu s mrtvolami a řezání hlav.

To byla pro salafistu silná turecká káva a Yassera nazval idiotem.

Ten kontroval tím, že šejk je podčlověk.

Šejk byl vzteky bez sebe, a začal vyhrožovat, že kdyby nebyl vážený člověk, udeří Yassera do tváře botou.

Yasser si to nenechal líbit a odpověděl, že by šejka udeřil 30 botami.

A tak pokračovala slovní výměna mezi oběma váženými učenci, než šejk ztratil nervy a po Yasserovi mrskl hrneček s čajem. A začalo to.

Vysílání nakonec muselo být přerušeno. Ale byla to legrace.

Komentáře

komentáře