Anglické university budou nuceny chránit svobodu slova

0
Jo Johnson, Foto: Wikipedia

Snad v každé zemi na vysokých školách dominuje levice. Zatímco v předválečném období patřily univerzity nacionalistům a pravici, české univerzity nevyjímaje (viz. Jan Opletal a popravení studenti 17.11.1939) od 50. let se toto mění. Samotný princip tzv. Dlouhého pochodu institucemi poprvé v roce 1972 pojmenoval německý komunistický student Rudi Dutschke, který byl inspirován čínským komunistickým hnutím a jeho Dlouhým pochodem přes Čínu, kdy nejprve ustupovali před nacionalistickými oddíly Kuomintangu, aby se seskupili, a po dlouhých letech nakonec Čínu ovládli.

Dlouhý pochod institucemi představuje snahu levicových aktivistů ovládnout instituce, jako jsou například vysoké školy. Kdo měl někdy možnost studovat jakýkoliv humanitní obor, ví, že pravicoví profesoři jsou na univerzitách v naprosté menšině.

Levicoví profesoři a školní úředníci reprezentují ideologie, které jsou netolerantní k rozdílným názorům. Proto se po celé Evropě stalo praxí, že pokud chtěl na nějaké univerzitě mít přednášku jakýkoliv pravicovější řečník, škola jeho vystoupení obvykle zablokovala. Různí komunisté a podvratné živly neměly s vystoupením na univerzitách nikdy problém, ale patrioti byli bez šance.

Typickou zemí, kde se toto dělo, je Anglie. A to nyní pravděpodobně skončí. Ministr pro vyšší vzdělávání Jo Johnson totiž vysokým školám poslal dopis, že je jejich právní povinností zajistit, že studentům, zaměstnancům a návštěvníkům není znemožněn vstup na univerzitní půdu na základě jejich přesvědčení, názorů, politiky nebo cílů. Po univerzitách požaduje, aby svůj závazek ke svobodě slova vložily do svých stanov. Podle nedávné studie totiž 94% anglických vysokých škol své studenty cenzuruje.

Tyto změny budou přímo zasazeny do nového zákona, který ministerstvo připravuje.

Pomyslný pohár trpělivosti přetekl vloni v listopadu, když studentská unie na University of London odhlasovala na univerzitě zákaz deníků The Daily Mail, The Sun a The Daily Express, protože prý šíří rasovou nenávist. Tento zákaz pak přijaly další univerzity.

Kromě novin univerzity zakazovaly vstup i osobám. Nejznámější případ z poslední doby byl bývalý vůdce English Defence League, Tommy Robinson, kterého na svou půdu nevpustilo hned několik univerzit.

V jiném případě Metropolitní univerzita v Cardiffu v rámci genderově neutrální politiky zakázala svým studentům používat taková slova, jako hospodyně (housewife), lidstvo (mankind) nebo číšnice (waitress).

Zdá se, že po Brexitu v Anglii začíná vítězit zdravý rozum a levičácké cenzorství dostane ránu mezi oči.

Komentáře

komentáře