Turecký prezident vyhrožuje Evropě. Nebudete nikde v bezpečí.

0
Erdogan s Koránem

Turecký islamistický prezident Erdogan výrazně přitvrdil v rétorice v sérii útoků proti evropským vrcholným politikům kvůli odmítnutí turecké propagandy v Holandsku a Německu. Zatímco dosud se spokojil jen s nesmyslným obviňováním holandských a německých politiků z nacismu, a vystupoval v duchu staré praxe Sovětského svazu, který na jedné straně věznil a zabíjel lidi a na druhé volal po lidských právech, teď začal i vyhrožovat.

“Turecko není země, se kterou můžete jednat, jako s hadrem, není to země, jejíž občany můžete vláčet po zemi,” řekl při setkání s tureckými novináři v Ankaře, které bylo vysíláno živě v celostátní televizi.

“Pokud bude Evropa pokračovat v tom, co dělá, žádný Evropan nikde na světě nebude moci bezpečně chodit po ulicích. Evropa bude tímto poškozena. My, jako Turecko, vyzýváme Evropu k respektování lidských práv a demokracie.”

Od člověka, který nechal z práce vyhodit statisíce lidí a další uvěznil, výzva k ochraně lidských práv opravdu sedí. Ale výhrůžka od islamistického prezidenta je mnohem silnější kalibr. Turecký prezident nám připomněl, že výraz umírněný je v islámu velmi špatně uchopitelný pojem. Zvykli jsme si na hrozby a útoky ze strany tzv. radikálních islamistů, ale pokud nám vyhrožuje rovnou prezident muslimské země, která je prý umírněná, je to novinka. Na druhou stranu, jak Erdogan tak Islámský stát vycházejí ze stejné knihy. Jejich ideové základy jsou stejné. Dále už jen záleží na míře dodržování a vynucování těchto ideových základů.

Kdo sleduje válku v Sýrii, pamatuje si, jak turecká armáda nechala bojovníky IS volně přecházet hranice u Kobani, a dokonce jim poskytovala i určitou podporu. Do bojů Turecko zasáhlo až tehdy, když vycítilo ohrožení ze strany kurdských separatistů, a pod maskou boje proti IS na ně zaútočilo.

Turecko není přítel Evropy. A i my vyzýváme politiky. Přijměte ve vztahu s Tureckem a jeho agenty v Evropě ta nejpřísnější opatření. Jednejte.

 

Komentáře

komentáře