Saudský historik vysvětluje, proč je žena zodpovědná za to, když je znásilněna

0
screen shot

Saudský historik Al-Saddoon v rozhovoru pro televizi obhajoval před reportérkou své dřívější výroky, které byly podle něj na Západě špatně přeložené. Přinášíme přepis celého rozhovoru.

Reportérka: 11. ledna jsme v našem programu diskutovali se saudským historikem Dr. Salehem Al-Saddoonem, který věří, že Západ se spikl proti saudským ženám.

 

Saleh Al-Saadoon: Ženy jezdily na velbloudech, takže člověka napadá, co jim brání řídit auta. V Saudské Arábii máme zvláštní poměry. Město Arar je vzdáleno 150 km od města Al-Jawf. Z Al-Awf je to do Al-Ha’il 400 km. Pokud žena řídí z jednoho města do druhého a její auto se porouchá, co se s ní stane?

Reportérka: No, ženy řídí v Americe, Evropě a v arabském světě…

Saleh Al-Saadoon: Jim nezáleží na tom, jestli je na silnici znásilní. Nám ano…

Reportérka: Počkejte, kdo vám řekl, že jim nezáleží na tom, jestli budou na silnici znásilněny?

Saleh Al-Saadoon: Není to pro ně nic vážného kromě toho, že utrpí jejich morálka.

Reportérka: Před několika dny, asi měsíc po rozhovoru, se útržky z něj objevily v západních a evropských médiích. Mezinárodní tisk útržky zveřejnil v několika jazycích. Proč rozhovor vzbudil takový poprask a jak Dr. Al-Saadoon odpoví na mezinárodní mediální pokrytí jeho názorů na ženy a řízení aut?

 

Saleh Al-Saadoon: Reakce médií na to, co jsem řekl, byla více než překvapující. Byl jsem hlavně překvapen falešným překladem. To nebyl objektivní překlad ani pouhá chyba. To byla úmyslná a metodická falzifikace.

Reportérka: Jak můžete mluvit o falzifikaci? Ukázali útržek video rozhovoru, ne něco napsaného. Co bylo napsaného byl detailní překlad rozhovoru.

Saleh Al-Saadoon: Přeložili to, co jsem řekl. Jak si vzpomínáš, sestro Nadeen, mluvili jsme, ale já neřekl: “Ženám, které řídí auta, nezáleží na tom, zda budou znásilněny”. Například Daily Mail napsal: “Saudský historik říká, že americké ženy řídí auta, protože znásilnění pro ně není žádné drama”. Ale to jsem neřekl.

Vysvětloval jsem, že se znásilněním nemají problém z náboženských a sociálních aspektů. Jejich problém je limitován na jejich morální a psychologické aspekty. A na tom trvám. Západní ženy jsou liberální. Neřídí se křesťanstvím. Nevěří v křesťanství.

S výjimkou starých žen západní ženy obvykle nejsou nábožensky založené – kromě pár z nich, které konají misionářskou činnost v Africe.

Podle islámských učenců je ženám zakázáno jezdit v taxi, které řídí někdo, koho neznají. Pokud to udělá, a řidič ji unese a znásilní, bude za to částečně odpovědná, protože se vystavila nebezpečí.

Toto není můj názor. Vyslovuji názor společnosti. Neobviňujte mě za tlumočení názorů 80 procent arabské a islámské společnosti.

Reportérka: Někteří lidé dělají z oběti zločince, ale tyto názory nereprezentují 80 procent z nás.

Saleh Al-Saadoon: Mnoho Saudů, Arabů a muslimů tento názor sdílí – je jedno, jestli je to 70 nebo 90 procent.

Komentáře

komentáře