V Kanadě poslanci schválili návrh, který má umlčet kritiky islámu

0
Demonstrace odpůrců a příznivců kontroverzního návrhu

S podporou liberální vlády premiéra Justina Trudeau včera kanadský parlament v poměru 201 ku 91 schválil kontroverzní návrh zvaný M-103, který má umlčet kritiky islámu. Návrh předložil muslimský poslanec za liberály, Iqra Khalid, a po federální vládě vyžaduje “odsouzení islamofobie” a vytvoření nového přístupu opatření, která mají eliminovat rasismus a náboženskou diskriminaci včetně islamofobie. Co to islamofobie je ovšem v návrhu není nijak vysvětleno.

Když se menšinoví konzervativci v únoru pokoušeli prosadit podobný návrh, který ovšem zmiňoval všechna náboženství, nejen samotný islám, a nepoužil slovo islamofobie, byl poražen liberály s tím, že jen chtějí problém tzv. islamofobie zamést pod koberec.

Podle nedávného průzkumu se názor volených politiků a lidí na návrh velmi liší. 71 procent Kanaďanů by pro návrh nezvedlo ruku.

Odpůrci návrhu z řad konzervativní strany vyjádřili své důvody, proč hlasovali proti.

Brad Trost prohlásil, že návrh jen posílí extremistické elementy v muslimské komunitě, které se snaží zachovat svou vlastní formu nenávisti a netolerance. Každý seriozní plán na boj s náboženskou diskriminací by měl prý zahrnovat všechna náboženství, včetně křesťanství a judaismu.

Pierre Lemieux před návrhem varoval své příznivce v emailu. “Máte oprávněný strach z islámu? Nesouhlasíte s právem šarija? Necítíte se dobře kvůli radikálnímu islámskému terorismu? Liberálové vás mohou velice dobře klasifikovat jako islamofoba,” napsal v dopise.

Proti se vyjádřily i některé známé osobnosti.

Sloupkař pro Edmonton Sun, Lorne Gunter, napsal: “Ačkoliv smyslem je boj proti všem formám náboženské diskriminace, jediné, o čem návrh mluví, je islamofobie. A žádná definice islamofobie není uvedena, což dává velký prostor pro nejširší možnou interpretaci – včetně veřejných prohlášení odsuzujících radikální islámský terorismus a dokonce akademické práce zkoumající, zda je islám skutečně náboženstvím míru.”

Lékař z Montrealu, Sherif Emil, se vyjádřil pro Montreal Gazette: “Žijeme v době, kdy zvrácené teroristické armády, které citují sjednocující vysvětlení pro své akce z islámských textů a doktrín, okupují obrovské plochy země celých národů. I když popřeme tyto stovky tisíc extremistů, a místo toho se zaměříme na mainstreamová islámská společenství, co najdeme? Najdeme národ za národem, kde je odpadlictví od víry zločinem trestaným smrtí, kde domorodé menšiny jsou zbavovány rovnocenného občanství a náboženský nesouhlas je pokládán za zradu. Obvinění z islamofobie je použito k umlčení, marginalizaci a uvěznění těch několika liberálních muslimských učenců, kteří se snaží reformovat islám zevnitř,” napsal.

Komentáře

komentáře