Islámští extremisté využívají komunikátor Telegram

0
Foto: Telegram.org

Komunikační síť Telegram, kterou v roce 2014 založil Rus Pavel Durov, a která má v současnosti více než 100 milionů je využívaná islámskými radikály. Důvod? Komunikace je zašifrovaná a jednotlivé zprávy přečte pouze odesílatel a příjemce.

Byla to možná tato komunikační síť, přes kterou džihádisté komunikovali jen několik dní před útokem v Londýně. Britský Sunday Mirror se přes informátora dostal k jedné takové komunikaci z nedávna, kde si džihádisté posílali fotografii maskovaného islamisty stojícího s mečem před budovou londýnského Big Benu. V další zprávě, kde extremisté probírali nedávné útoky Islámského státu padl dotaz: “Co dál? Berlín? Londýn? Moskva?” A někdo zareagoval: “Británie”. Jen několik dní poté terorista zaútočil autem u Westminsteru a následně ubodal hlídkujícího policistu.

Jiné zprávy řeší, jaké cíle jsou nejvhodnější, a zmiňují politické vůdce, židovské školy, muzea, hospody a kluby.

Islamisté byli dříve aktivní hlavně na Twitteru, ale ten již zablokoval 376,890 účtů spojených s terorismem, proto se přesunuli na Telegram. Ten nyní čelí tlaku, aby džihádistům neumožňoval šifrovanou komunikaci, ve které mohou plánovat své útoky. Zakladatel Telegramu Durov ale tvrdí, že se s tím dá dělat jen velmi málo.

Komentáře

komentáře