Vraždění bílých farmářů v Jižní Africe stále pokračuje.

0
Před soudem s vrahy protestovalo asi 150 s farmářů se jmény obětí z poslední doby. Foto: Middelburg Observer

Bez většího zájmu světových médií v Jižní Africe pokračuje systematické zabíjení bílých farmářů ze strany ozbrojených gangů. Jeden z případů z poslední doby ilustruje brutalitu a vynalézavost, se kterou útočníci své oběti likvidují. Nejedná se o běžná loupežná přepadení. Jedná se o zločiny z nenávisti.

Dva britští občané, Sue Howarth (64) a její manžel Robert Lynn (66) žijící na farmě v městečku Dullstroom v severovýchodní Africe asi 240 km od nejbližšího velkého města, byli okolo druhé hodiny ranní vzbuzeni trojicí mužů, kteří se do jejich domu vloupali oknem.

Robert Lynn

Pár, který na farmě žil přes dvacet let, byl svázán, pobodán a mučen letovací lampou. Paní Howarthové lupiči strčili do krku plastikový sáček, jejího manžela se podobným sáčkem pokusili uškrtit. Když se jim to nepovedlo, strčili oba manžele, kteří byli ještě v pyžamu, do jejich auta a odvezli je na hlavní silnici. Tam je vystrčili na kraj silnice a paní Howarthovou střelili dvakrát do hlavy a pana Lynna jednou do krku.

Pan Lynn ukazuje, jak jej mučili letovací lampou

Výstřel, který měl pana Lynna usmrtit, jej naštěstí jen zranil, a ráno, když kolem projíždělo auto, se mu podařilo na sebe upozornit a přivolat pomoc.

Svědek tvrdil, že paní Howarthová byla zohavena k nepoznání. Měla na několika místech proraženou lebku, zranění od výstřelů a těžce popálená prsa.

Paní Howarthová

Podle reportérky listu Middelburg Observer paní Howarthovou našli ležet mezi stromy v příkopu. Nejdřív slyšeli její chroptění a pak sledovali stopy, jak útočníci její tělo táhli od silnice do pole. Byla prý celá od krve, její pyžamo bylo na mnoha místech potrhané. Jak se jí podařilo dýchat s plastikovou taškou v hrdle bylo pro reportérku záhadou. Prý dalo dost práce tašku vyndat, protože ji paní Howarthová svírala pevně mezi zuby.

Jeden ze zachránců vzpomínal, že kromě vytrvalého chroptění vůbec nereagovala. Přesto se i ve svém hrozném stavu snažila zachovat trochu své ženské důstojnosti, když si instinktivně zakrývala svá zkrvavená a odhalená prsa rukou. Ačkoliv byla co nejrychleji převezena do nemocnice, po dvou dnech boje o její život paní Howarthová na následky zranění zemřela.

Paní Howarthová v nemocnici

Protože šlo o britské občany, případ vyvolal pozornost ve Velké Británii, kde o něm referoval Daily Mail. V roce 2016 došlo v Jižní Africe celkem k 345 útokům na bílé farmáře se 70 mrtvými. Nejvyšší jihoafrické politické kruhy k útokům buď mlčí, nebo je rovnou podněcují, jako nedávno prezident Zuma, který vyzval ke konfiskaci bělošské půdy.

Komentáře

komentáře