Hororové studio – dokument o filmových studiích Islámského státu

0

Na televizní stanici Al-Arabiya TV byl 9.února vysílán podrobný dokument nazvaný “Studio of Horror”. Dívá se zblízka na mediální mašinérii ISIS, zpovídá osoby, které pracovaly v jeho mediálním průmyslu, a diskutuje o filmařských metodách a efektech použitých ve videích z poprav. Podle jednoho z těch, se kterým byl dělán rozhovor, “Když vstoupíte do mediálního studia ISIS, cítíte, jako by jste vstoupili do obrovské mezinárodní produkční společnosti,” s rozpočtem 2-2,5 milionu dolarů.

Zde je přepis titulků videa:

Vypravěč: “Abychom pochopili, jak ISIS média fungují, musíme jít ke zdroji a potkat se s lidmi zodpovědnými za výrobu těchto filmů. Jejich svědectví bylo ověřeno, a máme důkaz o jejich zapojení v tom. Jen pár lidí s natáčením souhlasilo. Někteří z nich cítí lítost, ale stále jsou přesvědčenými džihádisty.

Abu Mus’ab Al-Urduni: “Mé jméno je Abu Mus’ab Al-Urduni (Jordánec). Vstoupil jsou do Islámského státu Iráku a Levanty před čtyřmi lety.

[…]

“Byl jsem jmenován velitelem výcvikového tábora v Rakká. Založili jsme speciální jednotku a trénovali mudžahedíny z různých zemí: z Francie, Tuniska, Alžíru a Maroka, také ze Sýrie. Do speciální jednotky jsme ze Syřanů a cizinců vybírali jen ty nejlepší rekruty. Bojovníci získali velkou odbornost v ovládání těžkých zbraní, bojích ve městě, přepadové taktice a atentátech. Někteří byli trénováni, aby mohli být posláni do zahraničí provádět operace v Tunisku, Saudské Arábii, nebo Francii.

[…]

“Zde, příslušníci speciální jednotky berou své nože, aby zavraždili příslušníky režimu Nusayriů. Většina členů speciální jednotky jsou cizinci.”

Vypravěč: “Když ISIS dobyla v lednu 2014 Rakku, Ziyad byl jen obyčejný islámský aktivista. Měsíc sloužil ve vězení a pak ho jeho přátelé přemluvili, aby se přidal do mediálního týmu ISIS.”

Ziyad: “Byl jsem přítomen u jedné z bitev proti (syrské) 17. divizi.

[…]

“Bylo tam více než pět kameramanů. Bojovníci šli do akce a kameramani postupovali s nimi. K těm pěti nebo šesti profesionálním kameramanům bylo ještě dalších asi 30 kamer umístěných na hlavy bojovníků. Několik kamer bylo také přiděláno ke kalašnikovům.”

[…]

“Když vstoupíte do mediálního studia ISIS, cítíte, jako by jste vstoupili do obrovské mezinárodní produkční společnosti. Jsou tam nahrávací studia, rádiová studia a filmová studia. V Rakka jsme měli elitní mediální tým Islámského státu. Věřím, že to byl první komplexní mediální tým Islámského státu. Měli jsme asi 120 kamer všech typů.”

[…]

Vypravěč: “Tento muž, který si říká Tareq, byl jedním z těch, kdo vybudoval mediální mašinérii ISIS, když organizace poprvé vstoupila do Sýrie začátkem roku 2013. Narodil se v Aleppu, druhém největším syrském městě, a pro ISIS pracoval rok – nejdřív jako kameraman a poté jako technický inženýr.”

Tareq: “Emír médií byl Iráčan. Chtěl pouze vzdělané muže. Pomohli jsme založit sedm nebo osm mediálních týmů. Lidé, kteří týmy vedli, byli Iráčané, a byli tam také dva Francouzi. Podle způsobu, jakým vydávali rozkazy, se zdálo, že média dostali na starost lidé z nejvyšších míst. Byli to členové Al-Baghdadího užšího okruhu. Byli vždy s Al-Baghdadím. Měli velmi přísná bezpečnostní opatření. Emírové s námi komunikovali jen přímo. Ohledně peněz nebo čehokoli, co jsme potřebovali, jsme měli otevřený účet na cokoliv jsme chtěli. Jakékoliv kamery nebo počítače, které jsme chtěli, se jednoduše vozily z Turecka. Nikdo je nezkoumal. Když jsem tam pracoval, měsíční náklady nepřekročily 100 tisíc dolarů. Nyní, po vyhlášení kalifátu, náklady vzrostly enormně. Přítel v mediálním týmu mi řekl, že jen náklady týmu v Rakka dosahují 2-2,5 milionu dolarů.”

[…]

Vypravěč: 13. února 2015, šest měsíců po založení tzv. Kalifátu, ISIS zveřejnil video s názvem Uzdravení hrudí věřících.”

Muath Safi Youssef Al-Kasasbeh: “Jsem první důstojník Muath Safi Youssef Al-Kasasbeh…”

Vypravěč: “Tak jako ve všech ISIS videích s popravami bylo přiznání oběti zinscenované. Záznam byl vysoké kvality s použitím 3D programů, které zobrazily digitální plameny. Ale zbytek filmu šokoval svět. V naprostém tichu vstoupil jordánský pilot do čtvrti v Rakka zničené leteckým bombardováním, zatímco vojáci speciální jednotky přihlíželi. Tito muži byli vycvičeni emírem Abu Mus’ab Al-Urdunim, který tam byl ten den také.”

Abu Mus’ab Al-Urduni: “Mediální tým se skládal z pěti mužů a čtyř kamer. Řekli bojovníkům ze speciální jednotky, kde stát. Bojovníci měli během natáčení masky a velmi kvalitní maskovací uniformy. Byli natočeni na začátku, a když dorazil Al-Kasasbeh, i jeho pohyb byl nafilmován. Jordánský pilot neměl tušení, že bude upálen, až do posledního momentu, kdy byl polit benzínem, a umístěn do klece. Tady můžete vidět Abu Muhammada Al-Adnaniho. Al-Adnani se zúčastnil upálení Al-Kasasbeha, aby vyslal silný vzkaz. ISIS psal, že to byl emír jedné z jednotek, ale ve skutečnosti byl emírem Islámského státu v Levantě. Byl to Al-Adnani, kdo instruoval mediální týmy, kdy vyrobit filmy s vražděním, zabíjením, pálením a topením. Byla to strategie Al-Adnaniho a Islámského státu: Vyslat poselství teroru a hrozby komukoliv, kdo by proti Islámskému státu chtěl bojovat.”

 

 

 

Komentáře

komentáře