Rakousko chce od EU výjimku z přesídlovacího programu imigrantů

0

Rakouský kancléř Christian Kern dnes novinářům řekl, že jeho země již přijala víc uprchlíků, než měla. Rakousko v roce 2015 přijalo 90 tisíc imigrantů a dostalo od EU do roku 2017 výjimku. Nyní má přijmout další dva tisíce z Řecka a Itálie a právě kvůli nim chce EU požádat o výjimku, protože počet imigrantů, o které se už Rakousko stará, je prý dostatečný.

Rakouský postoj je další ránou EU a jejího relokačního programu. Plánovaný počet imigrantů, který měl být distribuován do jednotlivých členských zemí, se zadrhl, a stávající odpor zemí jako je Polsko a Maďarsko inspiruje ostatní země.

EU slovy své mluvčí Natashy Bertraud žádost Rakouska odmítla a vyzvala jej k dodržení úmluvy. Mluvčí také řekla, že pokud Rakousko svým závazkům nevyhoví, může počítat s následky. Žádná země prý nemůže od dohody odstoupit.

Rakousko, které v počátku imigrační krize patřilo k nadšeným vítačům, postupně změnilo kurz a nyní se začíná řadit k ortodoxním odmítačům imigrační politiky EU. Důvodem mohou být vysoké preference krajně pravicových Svobodných, jejichž některé argumenty přebírá i vládní Sociální demokracie, jejímž je kancléř Kern členem.

Komentáře

komentáře