Dva vyšetřovatelé Spojených národů nalezeni zavražděni v Kongu

0
Zaida a Michael

Američan Michael Sharp, a Švédka Zaida Catalan, byli nalezeni zavražděni a pohřbeni v mělkém hrobě v Kongu. Oba v Kongu pracovali na misi pro Spojené národy, jejímž úkolem bylo prověřit zdroje konfliktu a porušování lidských práv, ke kterým v současné době v Kongu mezi vládou a milicemi dochází. Sharp a Zaida zmizeli 12. března společně se svým domorodým překladatelem a řidičem a dvěma dalšími domorodci, kteří je doprovázeli. Jejich těla byla nalezena v pondělí po rozsáhlém pátraní, na kterém se podílela konžská vláda.

Generální tajemník Antonio Guterres prohlásil: “Michael a Zaida přišli o život, když se pokoušeli pochopit příčiny konfliktu a nejistoty v Kongu, aby pomohli zemi a jejím lidem přinést mír.”

Michael Sharp (34) pocházel z Indiany a pracoval tři roky v Německu jako poradce pro traumatizované americké vojáky. Poté strávil tři roky v křesťanské misii ve střední Africe a nakonec začal pracovat pro Spojené národy, které ho vyslaly do Konga.

Zaida Catalan (37) byla poměrně známou švédskou političkou za Zelené. Do strany vstoupila jako aktivistka za práva zvířat a ve svých 21 letech se stala předsedkyní Mladých zelených. V roce 2006 zasedla do Rady města Stockholm za Zelené a v roce 2009 neúspěšně kandidovala do Evropského parlamentu. V roce 2010 stranu opustila a odešla do Konga, kde pro Spojené národy pomáhala řešit případy zdejšího sexuálního násilí. Její tělo bylo nalezeno s useknutou hlavou.

Komentáře

komentáře