V Grazu prolomili ledy. Lidovci se spojili do koalice se Svobodnými.

0

Je to obrovský zlom. Rakousko je od konce války ovládáno koalicí socialistů a lidovců. Toto status quo se již od dob Jörga Heidera pokouší rozbít Svobodní, ale dosud bez úspěchu. V nedávných prezidentských volbách ale kandidát Svobodných prohrál jen velmi těsně, a všeobecný rakouský sentiment jde doprava. Svědčí o tom i to, že lidovci se po volbách v Grazu poprvé nespojili se socialisty, ale Svobodnými.

Volby v Grazu proběhly již 5. února, ale protože lidovci, kteří v těchto volbách získali 38 procent, neměli jasnou většinou, vyjednávání s dalšími stranami trvalo až do dnešního dne. Komunistická strana Rakouska, jejíž je Graz tradiční bašta, skončila druhá se 20,3 procenty, a Svobodní třetí s 15,9 procenty. Socialisté si odnesli 10 procent a Zelení 10,5. Pokud lidovci chtěli vládnout a překonat nadpoloviční většinu, museli by se buď spojit s komunisty, nebo socialisty a Zelenými. Koalice se Svobodnými byla v podstatě od konce války pro rakouské politické strany tabu.

Spojení s komunisty a Zelenými, kteří jsou více rudí, než zelení, pro lidovce nepřipadalo v úvahu. Spojení se socialisty by na nadpoloviční většinu nestačilo. Proto u lidovců zvítězil pragmatismus, a po mnoha jednáních dnes byla oznámena nová koaliční vláda v Grazu mezi lidovci a nacionalistickými Svobodnými.

Nová éra rakouské politiky započala.

 

Komentáře

komentáře