Ženská obřízka u malých děvčátek v Indonésii stále častější jev

0
Ženská obřízka, ilustrační obrázek

Indonésie je často dávána za příklad většinové muslimské země, kde je “všechno v pořádku”. Takovou zemí bylo donedávna i Turecko, kde sice papírově většina obyvatel jsou muslimové, ale islám brali vážně asi tak, jako většina Čechů bere vážně křesťanství. V Turecku se ale islámská víra bere stále vážněji, a to i díky islamistickému prezidentovi Erdoganovi. A stejný jev zaznamenáváme v Indonésii, kde mají stále větší vliv různé zahraniční islamistické skupiny. Proto není náhoda, že jsme časem přinesli článek z jedné indonéské provincie, kde začalo platit právo šaria. A není náhoda, že dnes je zveřejněn tento článek o ženské obřízce u malých děvčátek.

Ženská obřízka je proces, který se provádí ostrým nožem a bez umrtvení u dívek, které jsou klidně jen 18 měsíců staré. Obřízka je v Indonésii vnímána jako vstup mladých dívek do islámu. Bez ní se dívka nemůže stát muslimkou a v islámské komunitě by byla brána jako méněcenná. Tento rituál je v Indonésii nejvíce rozšířený v provincii Gorontalo. Vláda odhaduje, že až 80 procent dívek pod 11 v této provincii let má obřízku.

Organizace bojující za ženská práva tvrdí, že obřízka porušuje právo ženy dělat si se svým tělem, co chce. Nedá se totiž mluvit o svobodném rozhodnutí. A to jak u malých děvčátek, které se nemohou nijak bránit, tak i starších dívek, které jsou pod silným tlakem fanatické komunity.

Přitom v Koránu prý o ženské obřízce není jediná zmínka. Spojené národy tento rituál odsoudily jako velký zdravotní risk, který nemá žádné zdravotní výhody. Přesto islámská indonéská vláda tento jev nezakazuje, protože se bojí silného odporu ze strany islamistických skupin v zemi. A s ohledem na posilování těchto skupin je téměř jisté, že tento jev bude v Indonésii spíše posilovat.

Komentáře

komentáře