Domů Svět Grafika: Jak se vyvíjela migrace do Spojených států od roku 1820 ...

Grafika: Jak se vyvíjela migrace do Spojených států od roku 1820 do současnosti

0

Říká se, že Amerika je národem imigrantů a je to pravda. Předci těch, kdo Ameriku založili, museli z Evropy přeplout na lodích, aby se na tento kontinent dostali. První osadníci, pokud je tak nazveme, přišli do Ameriky z Anglie v roce 1607 a založili kolonii Jamestown. Další připluli roku 1620, také z Anglie, na slavné lodi Mayflower. A pak přicházeli Holanďané, Francouzi, Skoti, Irové, Němci, Švédi i Portugalci a Dánové nebo Norové. Tyto národy vytvořily páteř Ameriky.

Po dlouhých 170 letech přítomnosti Evropanů na kontinentu došlo k založení Spojených států. Evropané byli stále jedinými imigranty, kteří do Ameriky přicházeli dobrovolně s úmyslem tu žít. A Evropané byli v drtivé většině nejpočetnější imigrantská skupina, která do Ameriky přicházela až do roku 1965. Můžeme tedy říct, ano, Amerika je zemí imigrantů, ale od roku 1607 do roku 1965, tedy 358, let byli tito imigranti pouze bílí Evropané. Amerika, tak jak ji známe, tak jak vyrostla v supervelmoc, nebyla vytvořena “diverzitou, která nás činí silnější”, ale víceméně homogenní evropskou, většinou křesťanskou populací.

Od roku 1965, kdy zákony povolily mimoevropskou imigraci do Ameriky, se složení imigrantů zcela změnilo, a první příčky ovládlo Mexiko, Asie a Jižní Amerika.

Na této skvělé grafice se můžete po desetiletích podívat, jak se vyvíjel počet imigrantů do USA od roku 1820 do současnosti, a z jakých zemích přicházeli.

Komentáře

komentáře