Domů Pevnost Evropa Poznejte nejdrsnější ženy v Norsku

Poznejte nejdrsnější ženy v Norsku

0
Foto BBC

Nejde jen o genderovou rovnost, která je pro severské země posvátným teletem, ale je vlastně součástí severské kultury již od dob Vikingů. Hlavním důvodem, proč norská armáda zřídila komando složené čistě z žen je potřeba mít schopné ženské vojačky v místech, jako je Afghanistán, kde s ženami mohou jednat jen ženy.

Jegertroppen, jak se tento speciální oddíl jmenuje, byl založen roku 2014. První rok se do přijímacího řízení přihlásilo 300 žen a 12 z nich každoročně prochází náročným tréninkem. Součástí výcviku je “pekelný týden”, kdy ženy musí ujít pochody dlouhé několik desítek kilometrů s “plnou polní” s minimem spánku, jídla a vody, a zjistit, jak dokáží reagovat pod silným tlakem.

Ženy, často teprve dívky, trénuji ve všech bojových prostředích. Drilují scénáře prostřílení se z přepadení ve městě, seskoky padákem, i dlouhé pochody na běžkách v drsném zimním prostředí. Praktikují bojová umění, ačkoliv dávají přednost přesné střelbě, ve které se fyzické rozdíly mezi muži a ženami srovnávají.

Žádná ženská příslušnice speciálních jednotek zatím nebyla nasazena v přímé akci, ale pro norskou armádu je důležité mít takto vycvičené ženy k dispozici pro případ, že tato potřeba nastane.

Fyzické požadavky na splnění kurzu:

  • 15 km rychlého pochodu s plnou polní (22 kg batoh, zbraň, vojenské boty) lesem pod dvě hodiny a patnáct minut
  • Šest přítahů
  • 50 sedlehů do dvou minut
  • 40 kliků
  • 3 km běh do 13 minut
  • 400 metrů plavání, prvních 25 m pod vodou – pod 11 minut

 

Komentáře

komentáře