V anglických věznicích je více než 1000 džihádistů

0
Muslimové se modlí v anglickém vězení. Ilustrační snímek

V pondělí vznikla nová protiteroristická skupina složená ze 100 expertů, jejichž úkolem je potlačit masivní nárůst islámského extremismu za mřížemi v Anglii a Walesu. Mají se snažit zvládnout již identifikované extremisty, a zabránit radikalizaci dalších. Nová jednotka byla zřízena po hloubkové inspekci anglických věznic, která odhalila rostoucí problém s islámským extremismem.

Z inspekce vyplynulo, že vězni vyjadřují podporu Islámskému státu, a charismatičtí vězni, kteří vystupují jako samozvaní emíři, pomáhají s radikalizací ostatních vězňů. Podle plánu vlády mají být tito nebezpeční džihádisté oddělení od ostatních vězňů.

Ministerstvo spravedlnosti dále vyhlásilo další specifické úkoly skupiny, kterými jsou vynucení zákazu extremistické literatury za zdmi věznic, a blokaci osob, které by při islámských kázáních hlásali proti-britské nebo jiné nebezpečné myšlenky.

Bývalý bojovník Talibanu, který nyní v Británii vede nadaci zaměřenou na boj s radikalizací říká:

“Děje se to od založení Islámského státu a volání po džihádu. Za poslední tři až čtyři roky růst násilného extremismu za zdmi věznic dosáhl nepředstavitelného rozměru. V tuto chvíli je problém v našich věznicích velmi znepokojující a musíme se s ním rychle vypořádat.”

Komentáře

komentáře