Irácké jednotky se blíží k mosulské mešitě, ve které před 3 lety al-Baghdadi vyhlásil kalifát

0
Irácké jednotky podporované Američany se blíží k Velké mešitě, ze které Abu Bakr al-Baghdadi před třemi lety vyhlásil kalifát

Všechno někdy končí. Něco dříve, něco později. Islámský kalifát v Iráku a Sýrii se nedožil ani tří let. Irácké jednotky už dobyly většinu Mosulu a nyní se blíží k Velké mešitě, odkud 5.7.2014 Abu Bakr al-Baghdadi vyhlásil kalifát.

“Tato mešita je symbolem ISIS. Pokud ji dobijeme, bude to porážka teroristů,” říká Jafar Jawad Qadem, seržant irácké policie.

Boj to nicméně bude tvrdý. Irácké síly jsou nyní asi kilometr od mešity a oblast mají obklíčenou ze tří stran nechávajíc jeden volný koridor pro uprchlíky, mezi kterými mohou být i militanti ISIS. Ti v oblasti rozmístili velké množství snajprů a dá se očekávat, že se bude bojovat o každý dům a každou ulici.

Mešita má svůj význam i z historického hlediska. Byla postavena roku 1172 vládcem jménem Nur al-Din Zangi, který ve své době bojoval proti křižáckým vojskům v Palestině a Sýrii a také vyhlásil nadřazenost sunnitské větve islámu nad šítskou, což má velký význam pro dnešní džihádisty.

Ještě před třemi lety s počátkem kalifátu měli džihádisté veliké sebevědomí. Vítězili skoro v každé bitvě a získávali území za územím jak v Iráku, tak v Sýrii. Když se ale do boje zapojila íránská armáda v Iráku, stateční Kurdové v Sýrii, a nakonec bojové letouny ruské federace spolu s americkými bombardéry, džihádisté začali ztrácet desetitisíce bojovníků, které se jim nedařilo rychle nahradit. Kromě toho americké drony efektivně likvidovaly vytipované představitele ISIS, což pomáhalo rozložit jejich morálku.

Pád Velké mešity tak bude znamenat další ránu morálce islamistů. Ale určitě to nebude jejich konec. Ačkoliv budou nakonec v Iráku a brzy i v Sýrii všichni zabiti, pro miliony světových muslimů to budou mučedníci, které bude třeba pomstít. Je to jako boj s hydrou, které useknete hlavu a naroste ji několik dalších.

Dobytí mešity bude velkým vítězstvím, ale určitě nebude znamenat konec naší války s tímto ohavným zlým kultem.

Komentáře

komentáře