Němci za ruské oběti v Petrohradu nerozsvítili Braniborskou bránu v ruských barvách

0
Foto: Fabrizio Bensch / Reuters

Je to hanba. Zatímco když došlo k teroristickým útokům v Británii, Francii ale i Turecku, Němci kromě obligátního “pray for…” (dosaďte si cokoliv) vždy rozsvítili Braniborskou bránu v barvách země, která byla terorem postižená. V pondělí mluvčí berlínské radnice oznámil, že nyní to Berlín neudělá, protože Petrohrad není partnerským městem, a brána se rozsvěcí jen ve “výjimečných případech”.

Mnoho čtenářů německého tisku a sociálních sítí vyjádřilo nad rozhodnutím Berlína své rozhořčení. Je evidentní, že řeči o partnerském městě jsou jen výmluva. Jeden uživatel Twitteru ukázal, jak Berlín bránu několikrát rozsvítil po teroristických útocích v místech, které partnerskými městy také nejsou.

Svůj nesouhlas vyjádřil například berlínský zastupitel pro kulturu, Klaus Lederer, který napsal, že ruské barvy měly být rozsvícené. Přidala se i berlínská policie, která na svém Twitteru zveřejnila koláž brány v ruských barvách a v prohlášení napsala, že “oběti teroru mají právo na sympatie bez ohledu na místo, odkud jsou”. A kritizovala řeči radnice o partnerských městech.

Reputaci Německa tak napravili alespoň v Drážďanech, kde starosta Dirk Hilbert nechal rozsvítit kulturní centrum v ruských barvách a poslal svému protějšku v Petrohradu kondolenci.

Komentáře

komentáře