Rusko tvrdí, že včerejší chemický útok v Sýrii způsobil letecký zásah skladu chemických zbraní povstalců

0
Oběti z Idlibu, Foto Twitter

Ruské úřady tvrdí, že včerejší únik chemikálií, který v Sýrii zabil 83 lidí, včetně 23 dětí, způsobil letecký zásah skladu chemických zbraní patřících islamistickým rebelům.

Američané tvrdí, že za útokem stojí vláda prezidenta Assad. Fotografie a videa ze včerejška ukazují jednu z nejhorších událostí za posledních 6 let syrské války.

“Včera, od 11:30 do 12:30 místního času, syrské letectvo podniklo úder na velké muniční depo teroristů a koncentraci vojenského vybavení ve východní části Khan Sheikhoun,” řekl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konošenkov s odkazem na město držené rebely v severní Sýrii, kde k útoku v úterý ráno došlo.

“V oblasti depa byly dílny, které vyráběly chemickou munici,” řekl dále Konošenko. Dodal, že chemické zbraně byly rebely použity i loni v Aleppu. Svá tvrzení ovšem ničím nedoložil.

Syrská vláda odmítá jakýkoliv podíl a tvrdí, že postupuje v souladu s Konvencí o chemických zbraních z roku 1997. Z tragédie místo toho obvinila “ozbrojené teroristické organizace”. Oblast je v držení teroristů napojených na džihádisty z Al-Nusra.

“Syrská arabská republika zdůrazňuje, že všechna umělá obvinění ji nezabrání v pokračování války s terorismem, a v práci na politickém řešení krize v Sýrii,” uvedla syrská agentura SANA.

Organizace pro zákaz chemických zbraní chce incident prošetřit.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson z útoku obviňuje Assada.

“Ti, kdo jej podporují, včetně Ruska a Íránu, by o něm a jeho záměrech neměli mít žádné iluze,” řekl Tillerson v prohlášení. “Kdokoliv používá chemické zbraně pro útok na vlastní lidi ukazuje základní odmítnutí lidské slušnosti a měl by být hnán k zodpovědnosti.”

 

Komentáře

komentáře