Velvyslankyně USA při OSN hrozí, že pokud Spojené národy nezasáhnou proti Sýrii, udělají to USA

0

Nikki Haley, velvyslankyně Spojených států v OSN, dnes obvinila z chemického útoku v syrském Idlibu prezidenta Assada a nepřímo také Rusko a Írán.

Na začátku své dobře připravené řeči ukázala fotografie mrtvých dětí z Idlibu. Pak zdůraznila, že kolem útoku v Idlibu je hodně neznáma, ale pak je také mnoho informací, které známe.

Řekla, že útok nese stopy Assadova režimu, že Assad už dříve proti civilistům chemické zbraně použil a že plyn, který byl použit, je mnohem účinnější, než předtím.

S pohledem na ruského velvyslance zdůraznila, nebýt ruské diplomatické a vojenské pomoci, Assad už by v Sýrii prezidentem nebyl. Je přesvědčená, že Assad, Rusko ani Írán nemají zájem na míru. A že pokud Rusko tvrdí, že má v Sýrii vliv, musí zajistit, aby takové útoky, jako včera, už se nikdy nestaly.

Poté řekla, že v situaci, kdy Spojené národy nejsou schopné jednat, bude muset Amerika zasáhnout sama.

 

Spojené státy mají několik možností, co v Sýrii dělat. První je vytvoření bezpečných zon, kam mohou utíkat civilisté. Další je přímý útok na Assada, což by znamenalo konflikt s Ruskem. A další je nátlak na Rusko, aby zamezilo použití chemických zbraní.

Sýrie i Rusko ale shodně tvrdí, že včera chemické zbraně nepoužili, a že k úniku plynu došlo po výbuchu skladiště zbraní teroristů v Idlibu, na které syrské letouny shodily bomby.

Je třeba si položit jednoduchou otázku: Má Sýrie zájem na to použít chemické zbraně proti civilistům? Co to tím může získat? Samozřejmě na tom zájem nemá a může tím jedině ztratit. Vysvětlení o náhodném výbuchu chemických zbraní, kterými v Idlibu disponuje Al Kaida, dává větší smysl.

Každopádně situace je vážná a v americkém politickém táboře existují síly, které mají na Assadově odstranění zájem. Připomeňme si, že ještě před několika dny ministr zahraničí USA Rex Tillerson prohlásil, že budoucnost Sýrie je spjata s Assadem. A o pár dní později se stane toto. Je to náhoda, ptá se republikánský senátor Marco Rubio?

Sýrie bez Assada je islamistická, džihádistická Sýrie. Umírněná opozice neexistuje.

 

Komentáře

komentáře