Rusko odsoudilo americký vojenský úder proti Sýrii

0
Rusko je spojencem Sýrie

Rusko vydalo ostré prohlášení odsuzující vypálení 59 střel na syrské vojenské letiště. Útok podle Rusko porušil mezinárodní právo a může ještě více narušit vztahy, které jsou na nejnižším bodě od konce Studené války.

“Prezident Putin považuje americké útoky proti Sýrii za agresi proti suverénní vládě a porušení norem mezinárodního pod falešnou záminkou,” prohlásil mluvčí Kremlu Dmitry Peskov před novináři.

První přímý americký útok proti vládě Bašára Assad od začátku syrské občanské války před šesti lety může také negativně ovlivnit boj proti terorismu, řekl Peskov.

Trumpova administrativa útok odsouhlasila v reakci na chemický útok, který tento týden zabil desítky civilistů.

Útok dramaticky rozšiřuje americké vojenské zapojení v Sýrii a vytváří možnost přímého střetu s Ruskem, které Assada od roku 2015 chrání před islamisty.

Syrská vláda v roce 2013 souhlasila, že se pod dozorem Rusů vzdá svých chemických zbraní. Moskva a Washington se domluvily, že Rusko najde, zajistí a zničí tyto zbraně, aby je Assad nemohl použít.

“Rusko zjevně v této odpovědnosti selhalo,” řekl ministr zahraničí USA Rex Tillerson ve čtvrtek. “Takže Rusko je buď spolupachatelem, nebo zcela nekompetentní ve svém slibu.”

Ale Peskov tvrdí, že Rusko zničení chemických zbraní dohlíželo.

“Syrie nemá chemické zbraně,” řekl Peskov.

But Peskov said that Russia had overseen the destruction of the weapons.

“Syria does not have chemical weapons,” Peskov said.

Ruské jednotky na zemi bojují společně se syrskými. Každý úder Američanů proti Sýrii může zasáhnout i ruské cíle.

Rusko má v Sýrii pokročilé protiletecké systémy, které mohou americké letecké stroje sestřelit.

Peskov řekl, že ruská podpora Assada není bezpodmínečná, ale Rusko chce vidět kompletní vyšetření použití chemických zbraní v Sýrii, než Spojené národy podniknou jakoukoliv akci.

Komentáře

komentáře