Homosexuálové ve Francií se obrací k Národní frontě

0

Částečně motivováni vražednými útoky islámských extremistů doma, i v cizině, rostoucí blok tradičně levicově zaměřených homosexuálních voličů se přiklání k prezidentské kandidátce Marine Le Pen, vůdkyni Národní fronty.

“Čelíc současným hrozbám, obzvlášť ze strany radikálního islámu, si gayové uvědomují, že budou prvními obětmi těch barbarů, a pouze Marine nabízí radikální řešení,” říká Kelvin Hopper, 25, homosexuální umělec, který žije v hipsterské části Paříže a plánuje svůj hlas dát Le Penové.

Ačkoliv nikdo neví, jak daleko jí její příznivci v dubnových a květnových volbách vynesou, průzkumy z posledních let ukazují, že Národní fronta je nyní populárnější u LGBT voličů, kteří tvoří 6,5 procenta francouzských voličů, než u těch heterosexuálních.

Že skupina, která byla stranou kdysi zatracována, ji nyní bude podporovat, ukazuje, že populismus ve Francii zapustil kořeny víc, než se myslelo.

A sympatie jdou oběma směry.

Od chvíle, kdy v roce 2011 převzala Národní frontu, se Le Penová snaží změkčit rasistickou a homofobní reputaci založenou jejím otcem, který byl dvakrát souzen za popírání Holocaustu.

Obklopit se gay poradci, strategií zvanou “pinkwashing”, bylo klíčovou částí těchto snah, které ji dostaly na dohled prezidentského paláce.

Jean-Marie Le Pen, 88, kdysi prohlásil, že v Národní frontě “nejsou žádné královny” a v jedovatém útoku proti gay komunitě během 80. let přirovnával nemocné s AIDS k nemocným s leprou a propagoval jejich zajištění v izolovaných centrech.

Aby stranu oddémonizovala a získala ji širší podporu, se od něj jeho dcera veřejně odvrátila. V neúprosné ironii vzhledem k historii strany má Národní fronta víc top poradců, kteří jsou veřejně gayové, než jakákoliv jiná francouzská politická strana.

Tento neobvyklý rozdíl přinutil komentátory, aby dali Le Penové přezdívku “Růžová Marine”.

Nejprominentnější gay ve straně, je její číslo 2, vice president Florian Philippot. Jeho coming out přišel poté, kdy byl bez svého vědomí vyfotografován v bulvárním magazínu na romantickém víkendu s mužem ve Vídni v roce 2014.

Florian Philippot, foto Getty

Masové zabíjení v Pulse gay klubu v Orlandu na Floridě také pozici Le Penové mezi LGBT komunitou posílilo.

Krátce poté, kdy vyšlo najevo, že v USA narozený vrah přísahal věrnost Islámskému státu, se Le Penová nechala slyšet jak moc je homosexualita napadána v zemích, které žijí pod islamistickým jhem.

Ačkoliv ji někteří kritici nařkli z oportunismu, rebranding zabral.

Francouzská výzkumná agentura IFOP tvrdí, že sleduje konstantní vzestup Národní fronty mezi gay voliči od doby, kdy se Marine Le Penová ujala funkce. 16,5 procenta LGBT komunity by ji dalo hlas.

“Existuje riziko, že vraždění v Orlandu vyvolá mezi sexuálními menšinami anti-muslimský sentiment i proto, že se v posledních letech ukazuje, že jsou stále otevřenější anti-imigračním postojům Národní fronty,” říká studie.

Překvapivě se také ukazuje, že třetina gayů, která uzavřela sňatek poté, co Francie v roce 2013 legalizovala svazky stejného pohlaví, v roce 2015 volila kandidáty Národní fronty, ačkoliv strana byla proti těmto svazkům.

Dvoříc se LGBT voličům, byl “pinkwashing” krajní pravice pro Le Penovou delikátním tancem.

Během celonárodních protestů proti homosexuálním manželstvím nebyla Le Penová vidět.

Ale zároveň si při rozšiřování strany nemůže dovolit znepřátelit starou stranickou gardu. V jejím volebním manifestu stojí závazek, že manželství mezi jedním pohlavím zruší, což je závazek, který míří na konzervativnější část Fronty.

Šéf strategie NF Sebastien Chenu, který je ve straně ohledně své sexuální orientace nejvíc otevřený, v rozhovoru odmítá, že by šlo o homofobní plán. Místo manželství Fronta navrhuje občanský svazek, který by párům dával stejná práva a povinnosti, jako manželství.

Sebastien Chenu a Marine Le Pen

Chenu souhlasí, že Národní fronta zaznamenala nárůst podpory kvůli strachu z extremistických útoků, které Francii v posledních letech zasáhly. Počet gayů ve významných stranických pozicích Fronty je mnohem méně zásadní faktor.

“Ti, kdo chtějí bojovat proti svobodám, jsou islámští radikálové,” říká Chenu. “Oni pokládají bomby v gay klubech v USA. A to přirozeně mezi některými gayi vzbuzuje obavy.”

Francie není jediná země, kde pravicová rétorika spojující islám s radikálním džihádem byla použitá k otřesení dlouhodobých politických aliancí.

V Holandsku, vůdce strany Svobody, Geert Wilders, říká, že jeho strana, která je nepřátelská k muslimům a chce zastavit imigraci, by měla LGBT voliče přirozeně přitahovat.

“Vždy jsme byli jednou z hlavních stran, která byla podporována gay komunitou. Věříme, že stejně jako křesťané, Židé, ženy a novináři, jsou i gayové jedněmi z prvních, kteří zaplatí cenu za… islamizaci,” říká Wilders.

Ve Spojených státech prezident Donald Trump také používá rétoriku vyjadřující solidaritu s gayi jako způsob útoku na některé země s většinovou muslimskou populací, když během prezidentské kampaně minulý rok tvrdil, že “shazují gaye z budov”.

Odklon LGBT voličů napravo – zvaný homonacionalismus – hluboce šokoval ty, kteří vidí nacionalistický sentiment prohánějící se Evropou jako hrozbu, která by mohla ohrozit tvrdě vybojované svobody.

“Je pravda, že teroristické útoky a náboženští extrémisté přinesli Marine Le Pen obrovskou publicitu. A ona z ní těží. Těží z lidského strachu,” říká Yannick Fredefon, gay z Paříže.

Jedním faktorem, který podporu LGBT komunity vysvětluje, je fakt, že mnozí z mileniálů, jako je Hopper, jsou příliš mladí, aby si pamatovali neofašistické kořeny Fronty, nebo otevřené útoky proti gayům ze strany Jean-Marie Le Pena.

Další, zvlášť gay muži, jsou v úžasu z blond a modrooké persony bývalé právničky, kterou vidí jako troufalou ženu se silnou vůlí, která ve světě mužů určuje pravidla.

Pokud bude zvolena, bude Le Penová první francouzskou prezidentkou.

“Marine je silná, bojovná, poctivá žena,” říká Hopper.

Experti tvrdí, že vábící strategie funguje nejlépe na ty gaye, kteří vidí boj za rovnost jako ukončený a už necítí povinnost podporovat liberální politiky, kteří tradičně hájili jejich práva.

“Když nedávno získali právo se ženit a adoptovat děti, důležitá část gay voličů se obrací ke krajní pravici, protože už v těchto věcech nemusí podporovat levici,” říká analytik IFOP Francois Kraus.

Ale skupiny za práva gayů varují před lhostejností.

“Prostý fakt zrušení zákona o manželské rovnosti je sám o sobě homofobní, protože chce znovu diskriminovat,” říká Clemence Zamora Cruz, mluvčí koalice francouzských skupin za práva LGBT lidí.

Zdroj: Breitbart

Comments

comments