Mapa ukazuje, o kolik území Islámský stát za poslední dva roky přišel

0
Bojovníci Islámského státu v Mosulu. Foto: The Independent

V roce 2014 se vojenská síla Islámského státu zdála nezastavitelná. V Iráku byl dobyt Mosul a postupně i další města a islamističtí zabijáci byli na dohled Bagdádu, který kromě zdecimované armády střežily jen odhodlané šítské milice. V Sýrii Islámský stát ovládl kromě Rakky i jiná větší města, byl na předměstí Damašku, a byl natolik silný, že zvládl bojovat jak s Assadovými vojáky, tak s Kurdy, tak i s konkurenčními islamistickými skupinami.

Američané Islámský stát nechali masakrovat zajaté vojáky, zajaté Kurdy, zajaté civilisty a nehnuli prstem. Zlom přišel, když Sýrii dorazili v roce 2015 na pomoc Rusové a jejich letecké údery poprvé zahnaly islamisty na ústup a Assadovým vojákům umožnily se vzpamatovat. A naopak v Iráku tento zlom přinesl Írán, který do bojů s ISIS vrhl své elitní jednotky. Američané v té době měli v Iráku jen několik poradců a jejich a britský podíl se omezoval sice na efektivní, ale slabé útoky drony na velitele ISIS.

Islámský stát od roku 2015 ztratil drtivou většinu území a v Iráku je jeho přítomnost i přes občasné útoky prakticky minimální. Ti, kdo mohli, ustoupili do Sýrie, kde pokračují v ostrých bojích s Assadovými vojáky, Kurdy i ostatními džihádisty.

Jakékoliv oslabení Assadovy vojenské síly, nebo tlak na Rusy, znamená posílení barbarů z ISIS.

Sledujte každodenně aktualizovanou interaktivní mapu.

Území pod kontrolou ISIS, červenec 2015. Mapa http://isis.liveuamap.com

 

Rozdělení území v Iráku a Sýrii mezi jednotlivé strany, Duben 2017, Mapa http://isis.liveuamap.com

Komentáře

komentáře