Červený kříž: Islámský stát má a používá chemické zbraně

0
Saudský sarin pro syrské islamisty zachycený syrskou armádou

Zatímco syrská vláda své chemické zbraně zničila pod dohledem OSN v roce 2014, chemické zbraně vlastněné islamisty pod žádný dozorem nejsou.

V roce 2013, po chemickém útoku na předměstí Damašku, který byl přisuzován Sýrii, ale má se spíš za to, že byl způsoben islamisty, byla Sýrie vyzvána ke zničení svých chemických zbraní. Celkem se jednalo o 1300 tun těchto zbraní. Během roku 2014 byly tyto zásoby pod dohledem inspektorů OSN lokalizovány a zničeny, a továrny, které zakázané chemické látky vyráběly, byly uzavřeny. Zničení zásob potvrdil i tehdejší americký ministr zahraničí Kerry. Dodržování této úmluvy je kontrolováno OSN a hlídáno Rusy. Na použití chemických zbraní Sýrie ani Rusko zájem nemají.

Málo se ale naopak mluví o chemických zbraních používaných islamisty. Organizace Human Rights Watch informuje o mnoha případech použití chemických zbraní ze strany Islámského státu, především v Iráku.

Že se islamisté zmocnili mnoha chemických zbraní dříve přiznala i BBC. Že chemické zbraně islamistickým rebelům v Sýrii proudily i ze strany Saudské Arábie, která je velkým nepřítelem Assada, se také ví.

Pravděpodobnost, že v Idlibu, který je v současnosti pod kontrolou islamistů, byl sklad chemických zbraní je tedy vysoká. Zásah proti Sýrii, která byla bez důkazů z útoku v Idlibu obviněná, byl příliš zbrklý. Dokud nebude ukončeno nezávislé vyšetřování, měly by se všechny strany zdržet unáhlených rozhodnutí.

Komentáře

komentáře