Marine Le Pen rozzlobila židovské organizace

0
Marine Le Pen dnes mluví s novináři. Foto REUTERS/Benoit Tessier

Zcela nepřiměřeně reagovaly některé židovské organizace i francouzští politici na slova Marine Le Pen, která odmítla zodpovědnost Francie za osud francouzských Židů během Druhé světové války.

“Myslím si, že Francie není zodpovědná za Vel d’Hiv,” řekla Le Penová v neděli v odkazu na Němci zorganizované zatčení 13 tisíc Židů v červenci 1942. Většina z nich byla umístěna na Velodromu d’Hiver, známým jako Vel d’Hiv, než byli posláni do Osvětimi.

“Myslím, že obecně, pokud je za to někdo zodpovědný, jsou to lidé, kteří byli v té době u moci. Není to Francie,” řekla v rozhovoru pro Le Figaro, RTL a LCI.

 

Jsou to rozumná a srozumitelná slova bez stopy antisemitismu. Stejně jako nejsou Čechy zodpovědné za komunistické procesy v 50. letech a uranové doly a odpovědnost padá na hlavu jen a jen tehdejšího režimu a jeho katů, stejně tak nemůže být hnána k odpovědnosti za osud 13 tisíc Židů celá Francie. Je to zcela nepřijatelný princip kolektivní viny.

Bohužel, někteří to nechápou nebo nechtějí chápat. Prezidentský kandidát Macron připomněl, že Marine Le Pen je dcerou svého otce, který proslul popíráním Holocaustu. Izraelské ministerstvo zahraničí vyjádřilo znepokojení nad tím, že “antisemitismus ve Francii znovu pozvedá hlavu.”

Akademici tvrdí, že předchozí francouzští prezidenti uznali zodpovědnost celé Francie. Učinil to jak Jacques Chirac, tak i Francois Hollande, který řekl, že šlo o “zločin spáchaný ve Francii, Francií.”

Ale to je absurdní. Je to stejné jako tvrdit, že heydrichiáda byla zločinem spáchaným v Čechách, Čechy. Jak deportace francouzských Židů tak heydrichiáda přitom byly akcemi německých okupantů a odpovědnost je zcela a jenom na nich.

Komentáře

komentáře