Muslimský kreslíř vložil do X-Mena anti-křesťanské a protižidovské symboly. Marvel je odstranil

0
Foto Marvel

Marvel komiks odstranil z distribuce knihu poté, co si fanoušci všimli “tajných, zakódovaných anti-křesťanských a protižidovských vzkazů” v díle.

Indonéský umělec Adian Syaf vložil do X-Men Gold #1 několik skrytých pasáží Koránů a muslimských protestů proti křesťanskému guvernéru Jakarty.

Marvel prohlásil, že proti kreslíři zahájí disciplinární řízení a kresby budou z knihy odstraněny.

V jedné scéně knihy, židovská X-Men postava Kitty Pryde se slovem “Jew” v části slova “Jewellery” nad její hlavou a čísly 212 a 51 v pozadí.

Číslo 212 je často používáno v souvislosti s muslimským protestem proti křesťanskému guvernérovi Jakarty z 2.prosince 2016, kde se 200 tisíc konzervativních muslimů shromáždilo proti Basuki Tjahaja Purnamovi.

Během volební kampaně byl obviněn z urážky islámu.

Ohledně protestů Syaf říká: “Má to pro mě zvláštní význam.”

“Číslo je aktem míru, když se guvernér rouhal k naší svaté knize.”

Dodal: “Není pravda, že nenávidím židy a křesťany, pracuji s nimi přes 10 let. Mám mnoho dobrých přátel. Za to, co se stalo, se upřímně omlouvám.”

V jiné kresbě je vidět ruský mutant Colossus jak má na sobě tričko se slovy ‘QS 5:51’, což je odkaz na Korán, kapitolu 5, verš 51.

Verše znamenají: “Ó vy, kdo věříte, neberte si Židy a křesťany jako spojence. Oni jsou ve skutečnosti spojenci jeden druhého. A kdokoliv mezi vámi je jejich spojencem – je jistě jedním z nich.”

Jiný indonéský uměle Ario Anindito, který také pracuje pro Marvel, říká: “To, co udělal v poslední X-Men knize je neprofesionální a urážející.”

V prohlášení Marvel Comics stojí, že kresby v X-Men Gold #1 byly vloženy bez vědomí jejich smyslu.

“Tyto odkazy nevyjadřují názory spisovatele, redakce nebo kohokoliv jiného v Marvelu a jsou v přímém rozporu s inkluzivitou Marvel Comics, a za čím X-Men stojí od svého vzniku,” stojí v prohlášení.

Podle stránky zabývající se komiksy, BleedingCool, Syaf do komiksu vkládal politické postavy už předtím.

V komiksu o Batgirl vypodobnil Joka Widoda, současného prezidenta Indonésie.

Komentáře

komentáře