Putin se v Moskvě nesetká s americkým ministrem zahraničí Tillersonem

0
Americký ministr zahraničí Rex Tillerson

Kreml dnes oznámil, že se americký ministr zahraničí Rex Tillerson nesetká během své středeční návštěvy Moskvy s prezidentem Putinem. Tento krok ještě zvýší napětí, které mezi oběma zeměmi od amerického útoku na syrskou leteckou základnu z minulého týdne panuje.

John Kerry, Tillersonův předchůdce, se během svých návštěv Moskvy často setkával jak s Putinem, tak s ruským ministrem zahraničí, a Putin Tillersonovi často udílel audience, když ještě stál v čele ropného giganta ExxonMobilu.

Putin dokonce Tillersonovi udělil vysoké ruské vyznamenání – Řád přátelství – v roce 2013, a obecně se očekávalo, že bývalý naftař se na své první návštěvě Ruska jako ministr zahraničí s Putinem setká.

Ale Putinův mluvčí, Dmitry Peskov, reportérům dnes řekl, že se žádný takový mítink neplánuje, a Tillerson pravděpodobně dodrží striktní diplomatický protokol a setká se pouze se svým protějškem, ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

“Žádnou takovou schůzku jsme neohlásili a v prezidentově diáři momentálně není žádná schůzka s Tillersonem uvedena,” řekl Peskov reportérům během konferenčního hovoru.

Neřekl, proč se Putin neplánuje s Tillersonem setkat.

Tillersonova návštěva je viděna jako první test, jestli Trumpova administrativa dokáže využít momentum vyvolané úderem na syrskou základnu k vytvoření strategie vedoucí k ukončení války v Sýrii.

Ještě předtím, než Trump nařídil úder v odvětě za údajný útok nervovým plynem, byla Tillersonova návštěva komplikovaná ožehavými záležitostmi mezi oběma zeměmi.

Ty zahrnují domnělé ruské vměšování do amerických voleb v roce 2016, obvinění Washingtonu, že Rusko porušuje důležité dohody o kontrole zbraní, a snaha o nalezení společné cesty, jak vést boj proti Islámskému státu.

Peskov, Putinův mluvčí, dnes řekl, že americké údery ukázaly naprostou neochotu Washingtonu v Sýrii spolupracovat.

V reakci na dotazy médií, jestli by Tillerson mohl svou návštěvu využít k tlaku na Moskvu, aby přestala podporovat syrského prezidenta Assada, nejbližšího ruského spojence na středním východě, Peskov naznačil, že to nepřipadá v úvahu.

“Návrat k pseudo-pokusům o řešení krize opakováním mantry, že Assad musí odstoupit, problém vyřešit nepomůže.”

 

Komentáře

komentáře