Rusko a Írán varují Spojené státy: Překročily jste červenou linii

0
Rusové v Sýrii

ABC News – Prohlášení zveřejněné “Společným operačním centrem syrských spojenců, skupiny zahrnující Rusko a Írán, varovalo Spojené státy před dalšími vojenskými akcemi ve válkou rozvrácené zemi reagujíc na raketový útok proti syrské letecké základně z minulého týdne.

S odkazem na její obranu vlády syrského prezidenta Assada skupina varovala, že budou podporovat Sýrii a její lid “všemi prostředky, které máme k dispozici.”

“Spojené státy překročily červené linie, když zaútočily na Sýrii. Od teď zareagujeme na každého, včetně Ameriky, pokud zaútočí na Sýrii a překročí červené linie,” stojí v prohlášení. “Amerika zná naše schopnosti velmi dobře. Zareagujeme bez zvažování jakýchkoliv reakcí a následků.”

Prohlášení nezahrnuje kritické detaily toho, jaká vojenská operace překročí zmíněné červené linie, nebo jak spojenci na straně Sýrie zareagují, ale zmiňuje, že budou pracovat na osvobození Sýrie od okupantů.

“Buďte ujištění, že Sýrii osvobodíme od všech okupačních sil, a je jedno odkud jsou,” varuje prohlášení. “Rusko a Írán nedovolí Spojeným státům být jedinou supervelmocí světa.”

Prohlášení varuje Spojené státy, že spojenci Sýrie “úzce a důkladně sledují pohyb a přítomnost amerických sil” v oblasti severní Sýrie a severozápadního Iráku a budou je “považovat za okupační sílu”.

Rusko a Írán brání Assada v už šestiletém konfliktu, stejně jako šítská milice Hizbaláh. Spojené státy podporují teroristy bojující proti syrské vládě.

Prohlášení následuje pro vzrušené debatě od amerických zákonodárců, že syrští spojenci, jako Rusko, měli předchozí informace o chemickém útoku, který se v Sýrii stal minulý týden a zabil desítky civilistů.

Kongresman za Demokraty, Adam Schiff, který je ve výboru pro rozvědku, řekl, že Rusko je za útok spoluvinné.

“Rozhodně jsou spoluvinní,” řekl Schiff pro ABC News. “Ruská rozvědka nemusí být tak dobrá, jako naše, ale stačí na to, aby věděla, že Sýrie má a používá chemické zbraně.”

To částečně zpochybnil americký ministr zahraničí, Rex Tillerson, který řekl, že neviděl žádné důkazy, že by Rusko bylo zapojené v plánování nebo provedení útoku.

 

 

Komentáře

komentáře