Ministr zahraničí USA Tillerson má pro Rusko ultimatum

0
Ministr zahraničí USA Rex Tillerson v době, kdy měl jako šéf ropného gigantu ExxonMobil s Vladimírem Putinem dobré vztahy

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson dnes zveřejnil drsné ultimatum Rusku: stůjte ohledně Sýrie na straně Ameriky a jejích spojenců, nebo stůjte na straně Assada, Íránu a Hizbaláhu.

“Chceme zmírnit utrpení syrského lidu. Rusko může být součástí té budoucnosti a hrát důležitou roli,” dodal Tillerson v poznámkách pro novináře po urgentním mítinku v Itálii s předními diplomaty. “Nebo může Rusko zůstat v alianci s touto skupinou, což, jak věříme, z dlouhodobého hlediska Rusku neposlouží.”

“Nemůžeme dovolit, aby se to stalo ještě jednou,” dodal.

Schůzka podobně naladěných zemí byla domluvena na okraj summitu skupiny G7 poté, co USA zaútočily proti Assadovým silám a jen několik hodin předtím, než má Tillerson odletět na očekávanou schůzku do Moskvy, kde chce tlačit na ruské vůdce, aby přestali s podporou Assada.

Tillerson řekl, že není jisté, zda Rusko nebralo vážné svůj závazek zbavit Sýrii chemických zbraní, nebo bylo pouze neschopné. Ale řekl, že “mrtvým na tom rozdílu moc nezáleží.”

“Nám všem je jasné, že vláda Assadovy rodiny se chýlí ke konci,” řekl. “Ale otázka, jak k tomu dojde, a změna samotná, může být velmi důležitá v našem pohledu odolnosti a stability sjednocené Sýrie.”

Kromě zemí G7 summit navštívili diplomaté z Jordánska, Kataru, Saudské Arábie, Turecka, Spojených arabských emirátů a dalších zemí. Zapojení těchto zemí je důležité, protože americká strategie pro Sýrii vyžaduje pomoc zemí středního východu, které zajistí bezpečnost a stabilitu v Sýrii po porážce ISIS. Schůzka trvala asi hodinu.

Na otázku novinářů, jestli USA usilují o odchod Assada Tillerson odpověděl, že se snaží vytvořit koalici, která chce právě to udělat.

 

Komentáře

komentáře